Yatırım yapmaya başla!

Instagram’ın Beğeni Gizleme Özelliği İşletme Hesaplarına İlgiyi Artırıyor

Instagram’ın geçtiğimiz günlerde sunmaya başladığı ve tepki çeken beğeni gizleme özelliğinin yankıları sürüyor. Platformda pek çok kullanıcı hesaplarını işletme hesabı olarak değiştiriyor. Bu durumun kullanıcı verileri için risk oluşturduğu belirtiliyor.
Instagram’ın Beğeni Gizleme Özelliği İşletme Hesaplarına İlgiyi Artırıyor

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, çok konuşulmaya devam ediyor. Fenomenlerin ortaya çıktığı ve son derece popüler oldukları bu platform pek çok kişiye gelir elde etme imkanı sağlıyor. Kullanıcıların ne derece popüler olduğunu gösteren kriterler başında ise takipçi ve beğeni sayısı geliyor.

Kullanıcılar yapmış oldukları paylaşımların yüksek beğeniye sahip olmasını istiyor. Hatta bu durumu takıntı haline getirenlerin olduğu biliniyor. Ancak geçtiğimiz günlerde şirket yeni bir özelliğini duyurdu. Beğeni sayısına önem veren kullanıcıları üzecek bu özellik ile Instagram tepki toplamaya devam ediyor.

Şirket kısa bir süre önce beğeni sayılarını gizleyeceğini duyurmuş ve bazı ülkelerde kullanıma sunmaya başlamıştı. Yapılan bu değişiklik ile kullanıcılar ise farklı yollara başvuruyor. Beğeni sayılarının gizlenmesi ile beraber işletme hesaplarına olan ilgi artıyor.

Kullanıcılar İşletme Hesabına Geçiyor

Kullanıcılar İşletme Hesabına Geçiyor

Instagram’a yönelik yapılan bir araştırma beğeni sayılarının gizlenmesi nedeniyle kullanıcıların farkı yollar aradığını gösteriyor. Sosyal medya devine yönelik araştırmalarda bulunan veri bilimcisi, David Stier, Instagram’da kullanıcıların beğeni gizleme özelliğinden dolayı işletme hesabı aldığını belirtiyor. Ancak bu hesabı alan kullanıcılar için bazı riskler mevcut.

İşletme hesabının gizlilik seviyesi ile bireysel hesapların gizlilik seviyesi bir olmamakta. Hesabını işletme hesabı olarak değiştiren kullanıcılar, telefon numarası, e-posta adresi gibi kişisel bilgilerin herkese açık olmasını kabul ediyor. Instagram’ı kullanmak için 13 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.

Stier araştırmasında küçük çocukların iletişim bilgilerine 1 milyardan fazla kişinin ulaşabileceğine dikkat çekiyor. Platformda 13 yaş sınırı olmasına rağmen çok sayıda çocuk kullanıcının çeşitli yollarda hesap oluşturduğu biliniyor. Hesap seçimi yapan kullanıcılara içerik üreticisi ya da işletme olup olmadıkları soruluyor. Seçim sonrası kullanıcılar iletişim bilgilerini vermek durumunda kalıyor.

Instagram: Kullanıcıların Kendi Tercihi

Instagram: Kullanıcıların Kendi Tercihi

Sosyal medya devi yapılan bu araştırmaya kayıtsız kalmadı ve bir açıklama yayınladı. Şirket kullanıcıların hesap türlerini değiştirmelerinin kendi inisiyatifleri olduğunu belirterek, “Herkes hesaplarını bir iş profiline dönüştürebilir. Buna izin veriyoruz çünkü Instagram’daki herkesin dilediği zaman bir iş kurabilmesini istiyoruz. Kurulum sürecinde insanlara iletişim bilgilerinin başkaları tarafından erişilebilir olacağını hatırlatıyor ve bu sayede bu bilgileri güncellemelerini veya gizlemelerini sağlıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Veri bilimci Stier, konuyla ilgili araştırmasını Facebook’a bildirdi ve şirket Instagram uygulamasındaki iletişim bilgilerinin görünürlüğünü azaltma yoluna gitti. Instagram ise bunun bir güvenlik riski olmadığını düşünüyor ve kullanıcıların tercihine saygı duyduğunu onların seçimi olduğunu söylüyor.

Stier’e göre işletme hesaplarına yaşanan geçişin küçük yaştaki çocuk kullanıcılar için risk oluşturuyor. Öyle görünüyor ki kullanıcılar beğeni sayılarının görünmesi için farklı yollara başvurmaktan vazgeçmeyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum