Dolar (%-0.07) 13.5805
Euro (%-0.05) 15.2792
Sterlin (%-0.08) 18.2935
Ons (%0.02) 1818.09
Gram (%0.07) 795.16
Çeyrek (%0.07) 1300.09
THYAO (%4.21) 27,22
ASELS (%0.95) 21,36
PETKM (%3.70) 8,68
EUR/USD (%-0.08) 1.12318
USD/JPY (%0.06) 114.66
EUR/GBP (%0.04) 0.8353
Petrol (%-0.11) 87.25
Gümüş (%-0.91) 23.59
Bitcoin (%0.34) 37002.40
Ethereum (%1.07) 2473.58
Bist100 (%0.31) 1,951.17

Instagram Alışveriş İmkanını Reels Bölümünde Sunmaya Başladı

Instagram’ın alışveriş özelliği özel video bölümü Reels üzerinden kullanılır hale geliyor.
Instagram Alışveriş İmkanını Reels Bölümünde Sunmaya Başladı
10 Aralık 2020 | 18:00
Yorum

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarının başında gelen Instagram yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Facebook’un sahibi olduğu platform üzerinden geçtiğimiz günlerde alışveriş özelliği sunulmaya başlanmıştı. Gelen yenilik ile beraber markalar Instagram üzerinden kullanıcılara ürün satışı yapabilir hale geldi.

Platformun son dönemde kullanıcıların beğenisine sunduğu bir diğer özellik ise Reels videoları oldu. Araştırmalar son yılların en çok indirilen sosyal medya uygulamalarının başında TikTok’un geldiğini gösteriyor. Bu da rakiplerin TikTok benzeri araçlar geliştirmesini gerekli kıldı.

Instagram ise TikTok’un adeta kopyası sayılabilecek Reels bölümünü geliştirdi. Sosyal medya devi bu bölümü daha da geliştirmeye devam ediyor. Son yapılan açıklama alışveriş özelliğinin Reels bölümü üzerinden kullanılabileceğini ortaya koydu.

Reels Üzerinden Alışveriş Yapılabilecek

Reels Üzerinden Alışveriş Yapılabilecek

Instagram yaptığı açıklama ile tüm dünyada Reels üzerinden alışveriş yapma imkanının kullanılabilir olduğunu duyurdu. Bu adım ile beraber MAC Cosmetics, Revolve, Song of Style by Aimee Song, NBA ve Rare Beauty gibi büyük markalar Reels videoları üzerinden kullanıcılara ürün satışı yapabilecek. Instagram alışveriş özelliğini uygulamanın her yerine yaymayı amaçlıyor.

Bu sayede hem markaların hem de şirketin gelirleri artırılmış olacak. Reels videolarını izleyen kişiler orada gösterilen bir ürüne tıklayarak kolayca satın alabilecek. Ayrıca bu ürünleri kaydetme ve daha fazla bilgi alma imkanı da bulunacak.

Reels bölümünde kullanıcılar 15 saniyeye kadar kısa ve eğlenceli videolar oluşturabiliyor. Ayrıca videolara çeşitli müzikler ve efektler eklenebiliyor. Facebook diğer yandan kısa süre WhatsApp’ta sepetler özelliği ile alışveriş yapmayı daha kolay hale getireceğini duyurmuştu.

Instagram CEO’sundan TikTok Açıklaması

Instagram CEO’sundan TikTok Açıklaması

Instagram’ın patronu Adam Mosseri, TikTok’un bugüne kadar gördüğü en zorlu rakip olduğunu söyledi. Reels bölümü ile TikTok’a karşı rekabet eden sosyal medya devi, burayı sürekli güncelleyerek rakibine karşı üstünlük kurmayı amaçlıyor. Mosseri attıkları bu adım ile işletmelerin daha fazla gelir elde etmesini amaçladıklarını belirtiyor.

Instagram CEO’su geleneksel reklamcılığa göre sosyal medyadan yapılacak alışverişin çok daha karmaşık olduğunu söyledi. Mosseri buna rağmen gelecek 5-10 yıl içerisinde Instagram’ın alışveriş anlamında söz sahibi olacağını ifade etti.

Bununla ilgili konuşan Mosseri, “Özel ödeme entegrasyonları yapmanız gerekiyor ve bunlar ülkeden ülkeye değişiyor. Özel yönetim sistemi entegrasyonları yapmanız gerekir ve bu perakendeciden perakendeciye inanılmaz derecede değişiyor. Dolayısıyla, ilerleme hızı başlangıçta yavaş olacak.” diye konuştu.

TikTok’un bugüne kadar gördükleri en zorlu rakip olduğunu vurgulayan Mosseri, “Musical.ly’yi kopyalayan TikTok o kadar büyüdü ki, kopyaladıkları şeyi satın alabilecek kadar büyüdüler. Sahip oldukları kısa süreli eğlenceli video içeriği ile çok fazla övgüyü hak ediyorlar.

Onlara bu anlamda yetişmeye çalışıyoruz, içerik oluşturuculara platformumuzu daha fazla kullanmaları için teşvik edecek özellikler geliştiriyoruz. İçerik üreticileri ikna etmeden markalara gitmek için bir nedenimiz yok” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar