Yatırım yapmaya başla!

İnsanların En Uzun Yaşadığı 10 Ülke

İnsanların En Uzun Yaşadığı 10 Ülke

Sizce hangi faktörler ortalama yaşam süresini etkiler, hiç düşündünüz mü? Aklımıza ilk olarak sağlıklı yaşam gelir. Doğal beslenme, temiz hava, ruh sağlığı da bunlardan bazıları. Dünyada insan yaşamı ortalaması bugün yaklaşık 71 yıldır. Heyecan verici genetik deneyler ise insanların 500 yıl yaşama ihtimalinin olduğunu savunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), geçtiğimiz günlerde erkek ve kadınlar için yaşam süresinin son istatistiklerini yayınladı. Bir kez daha kadınların erkeklerden daha fazla yaşadığı tescillenmiş oldu. Peki, uzun bir ömür süren kadınlar hangi ülkelerin vatandaşları hiç düşündünüz mü?

Bu yazımızda sizler için, yaşam ortalaması en uzun 10 ülkeyi sıraladık. İsterseniz gelin hep birlikte bu 10 ülkeye ve yaşam sürelerine bir göz atalım:

10 Portekiz

84 Yaş

PortekizKendinize sağlıklı yaşam modeli arıyorsanız, Portekizli insanların yaşam tarzına bakarak bunu yapabilirsiniz. WHO’ya göre Portekiz’in Ulusal Sağlık Hizmeti dünya performansında en iyi 15 ülke arasındadır. Portekiz, belirli meslekler için özel sigorta ve devlet sigortası ile vatandaşlarına oldukça iyi hizmetler vermektedir. 1980’lerden bu yana ülkenin bebek ölüm oranı sadece % 3’tür, yani her 1000 yeni doğan bebeğin 24’üne eşittir.

9 Lüksemburg

84.1 Yaş

LüksemburgLüksemburg’un devlet tarafından finanse edilen sağlık bakımı, dünyanın en her şey dahil olarak çalışan sağlık sistemlerinden biridir. Sağlık vergileri, Lüksemburg vatandaşlarının maaşlarına ve işveren gelirine göre eşit alınır. Bu vergiler, yaş ya da durum ne olursa olsun her vatandaşı kapsamaktadır.

Sonuç olarak; Lüksemburg’da 2012 yılında kadınların tahmini yaşam süresi 82,2 yaş, erkeklerde ise 76,7 yaş civarındaydı. 2014 yılındaki yeni rakamlar, kesinlikle sağlık hizmetlerinin iyi çalıştığını göstermektedir.

8 Güney Kore

84.6 Yaş

Güney KoreGüney Kore’nin sağlık hizmetlerine birçok gelişmiş ülke gıpta etmektedir. Verilen hizmetler, dünyanın en düşük bekleme süresine ve en düşük fiyatına sahiptir. Sistem, Avrupa ve Kuzey Amerika’dan oldukça daha düşük maliyetlere gerçekleştirilmektedir. Sağlık alanındaki hizmetlerin tümü, devlet tarafından gerçekleştirilmektedir. Sistem, sadece kronik hastalıkları ve kanser hastalarını kapsamaz.

7 Avustralya

84.6 Yaş

AvustralyaAvustralya’da yaşam ortalaması kadınlar için 84,6 yaş, erkekler içinse 80,5 yaştır. Kamu tarafından finanse edilen sağlık sistemi, 1984 yılından beri büyük başarı elde etmiştir. Hükümet, gelir vergisi sayesinde; hekim ve uzman danışmanlığı gibi uzmanlık gerektirecek hizmetleri, ayrım yapmaksızın bütün vatandaşlarına vermektedir.

6 Fransa

84.9 Yaş

FransaFransa, diğer Avrupa ülkelerine göre; sağlık için oldukça fazla yatırım yapıyor. Bu durum Fransız vatandaşları için oldukça da yararlı oluyor. WHO, Fransa’nın sağlık sistemini, dünyanın en iyi performansına sahip ülke olarak değerlendirmektedir. Hükümet, gelirlere göre prim seviyelerini ayarlamaktadır ve genellikle hastaların sağlık masraflarının % 70’i geri ödenmektedir. Uzun vadeli hastalıkların ise %100’ü devlet tarafından karşılanır. Fransa’da sağlık standartlarının yüksek olması, ortalama yaşam süresine de yansımıştır.

5 İtalya

85 Yaş

İtalyaSon zamanlarda BBC’de bir gazeteci, İtalya’nın yaşam ortalamasının İngiltere’den neden daha yüksek olduğunu araştırdı. İtalyanların yaşam standardı İngiltere’ye nazaran düşük; daha fazla sigara içiyor, daha düşük ekonomik statüye sahip ve sağlık üzerine yapılan harcama İngiltere’den daha az. Fakat, ortalama yaşam süreleri oldukça yüksek.

Aslında bu olguların sebebi; İtalyan Kültüründen kaynaklanmaktadır. Çünkü kültür, sağlık üzerine işliyor. Büyük olasılıkla İtalya’nın dünyaca ünlü mutfağı ve daha ünlü enerjik, iyimser tutumu; sağlıklı yaşam sürmelerine yardımcı oluyor. İtalya, sırasıyla erkeklerde 80,2 yaş ve kadınlarda 85 yaş ortalaması ile bugün; insanları en uzun yaşam süren ülkeler arasındadır.

4 Singapur

85.1 Yaş

SingapurSingapurlu erkekler ve kadınlar düşük gelirlerine rağmen, dünya çapında ortalama yaşam süresi olarak; sırasıyla, 5 ve 4. sırada yer almaktadır. Bu başarının altında yatan neden; eşsiz sosyal politikaları diyebiliriz. Hükümet, tüm sigorta poliçelerini ve fiyatları oluşturmakla mükelleftir. Ayrıca hükümet; uygun fiyatlı hizmetler, sağlık emeklilik planları ve düşük gelirliler için ev almalarına yardımcı zorunlu tasarruf programları sunmaktadır. Hükümetin uyguladığı performans odaklı güçlü sosyal destek de nedenlerden birisi olarak gözüküyor.

3 İsviçre

85.1 Yaş

İsviçreHükümet, İsviçre’de ikamet eden herkese temel sağlık sigortası sağlıyor. Tüm sigortalılar, yaş ya da sağlık durumları ne olursa olsun bu hizmetten faydalanıyorlar. Bu ana sistemin ardından, tamamlayıcı planlar uygulanmaktadır. İsviçre gelişen ekonomisinin yanında, yükselen yaşam standardıyla; geliştirdiği sistemin meyvelerini fazlasıyla toplamaktadır.

2 İspanya

85.1 Yaş

İspanyaİspanya, İtalya’ya benzer sosyoekonomik faktörler ile aynı merakın kaynağı olmaktadır. Bu merakın cevabı ise bir kez daha, Akdeniz mutfağında saklıdır. Kaliteli gıdalar, İspanya’da kültürün büyük bir parçası haline gelmiştir. İspanyollar, Batılı beslenme standartlarına göre daha düşük kalori almakta ve az yağlı yemekler tüketmektedirler. Ülkede obezite salgını diye bir şey duymanız imkansız. Güçlü yapıdaki sağlık sistemi tarafından desteklenen İspanyol Kültürü, uzun ve sağlıklı bir yaşam için en elverişli Avrupa ülkesi olarak görünmektedir.

1 Japonya

87 Yaş

JaponyaJapon vatandaşı Misao Okawa, 83 yaşında dul kalmıştır. Şuan 117 yaşında olan Misao, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en yaşlı kişisi olarak tescillendi. Peki, Misao’nun sırrı nedir? Yemek, uyku ve huzur…

Japon vatandaşı Sakari Momoi, 5 Şubat 1903 doğdu ve dünyanın en yaşlı erkeğidir. Bu örnekler tesadüf olamaz! Japonya’da 110 yaşlarında yüzlerce insan var. Ülke, 87 yaş ortalamasıyla listenin bir numarası olmayı başarmıştır. Tabi ki yaşa etki eden en önemli faktörlerden biri de Japon kültürüdür. Çalışmalar, Japon yemekleriyle beslenenlerin, kalp hastalıklarına yakalanma riskinin az olduğunu kanıtlamıştır.

BONUS: Türkiye

74,86 Yaş

Türkiye

Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de yaşam ömrünü uzatacak sırlar yok. Geçim sıkıntılarına, ev kirasına, işsizliğe, faize ve enflasyona karşı ayakta durabildiğiniz sürece kendinizi yaşıyor hisseceksiniz!

2012 verilerine göre Türkiye’de ortalama yaşam süresi kadınlarda 78 iken, erkeklerde 72’dir. Bu konuda bir çok ülkeden geri kaldığımız aşikar. Yaşam süresini belirleyen birçok faktör vardır elbette. Sizce bizim diğer ülkelerden bu konuda geri kalmamızın asıl sebepleri nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum