Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin En Yüksek Mahkemesi, Parlamento Kapanışının Yasa Dışı Olduğuna Karar Verdi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın parlamentoyu askıya alması, Yüksek Mahkeme tarafından yasa dışı olarak işaretlendi.
İngiltere’nin En Yüksek Mahkemesi, Parlamento Kapanışının Yasa Dışı Olduğuna Karar Verdi

İngiltere’nin en yüksek mahkemesi, hükümetin parlamentoyu beş hafta askıya alma kararının yasa dışı olduğunu söyledi. Sterlin bu kararla dolar karşısında yüzde 0,40 yükselerek 1,2478 dolara ulaştı.

Yüksek Mahkeme Başkanı Brenda Hale, meclisin askıya alınmasının normal olmadığını ve istisnai durumlarda gerçekleştiğini söyledi. Başbakan, hükümetin bu kadar aşırı bir eylemde bulunmasının gerekçesinin öne sürülmediğini söyledi. Başkan Hale, hakimlerin kararının oybirliği ile alınmadığını söyledi.

Yargıçlar parlamentonun askıya alınmasının geçersiz olduğunu, ancak daha sonra ne yapılması gerektiğine karar vermenin meclis için olduğuna karar verdi. Mahkeme, Boris Johnson’ın avukatının mahkemeye başbakanın karara varacağını söylediğini belirtti.

İngiltere Yüksek Mahkemesi, Başbakan Boris Johnson’ın Salı günü Parlamento’yu askıya alma kararının yasal olup olmadığına karar vermeye hazırlandı. Eğer Yüksek Mahkeme, bu ayın başlarında parlamentonun askıya alınışının yasa dışı olduğuna karar verirse ikinci kez askıya alınabilir.

Pazartesi günü New York’taki gazetecilere konuşan Johnson, 31 Ekim’de Brexit’in çıkış tarihinden hemen önce parlamentoyu protesto etme kararını savunarak, parlamentonun yapabileceğini umduğu anlaşmayı incelemek için zamana sahip olacağını savundu.

Bu hafta BM Genel Kurulu’nun önünde mahkeme, hükümetinin nominal olarak tarafsız olan İngiliz hükümdarına yasa dışı olarak tavsiyede bulunmasının kararlaştırması halinde istifasıyla ilgili sorulara ise cevap vermedi.

Ağustos ayında hükümeti Kraliçe’den Eylül ayının başlarında 5 hafta boyunca parlamentoyu askıya almak, görünüşte muhafazakar partisinin hükümet önceliklerini yenilemek için Ekim ayının ortalarında yeni bir yasama mevsimi başlatmak için onay aldı.

Johnson İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden 31 Ekim’de müzakere edilen bir çıkış anlaşması olsun ya da olmasın ayrılacağını defalarca tekrarladı. Eleştirmenler, parlamentoyu alışılmadık derecede uzun bir süre için kapatma kararının, AB ile müzakereleri sürdürürken Johnson’ın ellerini yasal olarak bağlamaya çalışabilecek milletvekillerini engelleme yolunda bir çaba olduğunu savundu.

Avrupalı meslektaşlarıyla görüşmelerinde elini güçlendirmek için dünyanın en büyük ticaret bloğundan ekonomik olarak zarar verici bir ayrılma olasılığını kullanmayı umuyor.

Johnson’ın Otoritesi Daha da Zayıflayabilir

Johnson'ın Otoritesi Daha da ZayıflayabilirGeçen hafta Yüksek Mahkeme, üç gün boyunca resmen protesto olarak bilinen bu parlamento erteleme konusundaki tartışmaları dinledi. İki alt mahkemenin ardından İskoçya ve İngiltere’de konuyla ilgili karşıt sonuçlara varıldı.

İskoçya’daki temyiz mahkemeleri Johnson’ın eylemlerinin yasa dışı olduğunu söyleyerek, İngiltere Yüksek Mahkemesi’nin incelemeye yetkili olmadığına dair siyasi bir karar olduğunu söyledi.

Johnson’ın hükümeti için bir avukat, geçen haftaki tartışmalar sırasında yürütme organının meclisle olan ilişkisinin yargı kapsamı dışında kalması gereken kötü tanımlanmış bir mayın tarlası olduğunu öne sürmüştü.

Kararın, önemli anayasal çıkarımları olacak ve 11 Yüksek Mahkeme, Brexit siyasetinin savaşçı arenasına kararlarıyla girmeye zorlanma potansiyeline sahip olmasına rağmen kamuoyunda bunu yapmak konusunda isteksizdi.

Johnson’ın idaresinin yasa dışı olarak hareket etmesi kararı, azınlık hükümeti için bir ölüm çanı olmayabilir, ancak otoritesini daha da zayıflatabilir.

Ayrıca başbakanın daha fazla eleştirilmesine yol açabilir, daha yüksek sesle istifaya çağrılabilir. Bunu yapıp yapmayacağı sorulduğunda ise Johnson, kararın ne olacağını bekleyip görüleceğini söyledi.

Johnson Parlamentoyu Atlatmaya mı Çalışıyor?

Johnson Parlamentoyu Atlatmaya mı Çalışıyor?Hükümetinin hukuka tamamen saygı duyduğu ve yargıya tamamen saygı gösterdiği konusunda ısrar etti. Bakanlarından bazıları daha önce hükümetin bu ayın başlarında yürürlüğe girerek 31 Ekim’de müzakere edilmeden AB’den ayrılmayı önleyen parlamento yasalarını atlatmaya çalışabileceğini ima ettiler.

Hükümete karşı çıkan avukatlardan biri, mahkemenin müvekkilinin lehine karar vermesi ve Johnson’ın yasama meclisini askıya alma eylemlerinin gerçekten de yasa dışı olduğunu tespit etmesi halinde meclis liderlerinin derhal milletvekillerini geri çağırma haklarının içinde olacağını belirtti.

Kırılabilir bir parlamentonun yeniden kurulması, özellikle milletvekilleri hükümete meydan okuma konusunda daha fazla güçlendiğini hissediyorsa Johnson’ın Brexit tercihlerini daha da sınırlandırma çabalarına yeniden odaklanma anlamına gelebilir.

İşçi Partisi’nin Brexit’teki en önemli kişisi Keir Starmer, bu hafta Johnson’ın yasa dışı davrandığı tespit edilirse sonuçlarla karşılaşabileceğini söyledi. Ve parlamento geri döndüğünde, kendisiyle ve muhalefetteki milletvekillerinin hazır olacağı konusunda uyardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum