Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Sosyal Medya Yöneticilerini Zararlı İçerikten Sorumlu Tutmayı Planlıyor

Önümüzdeki hafta yayınlanması beklenen hükümet raporunda sosyal medya yöneticilerinin, platformlarında dağıtılan zararlı içerikten kişisel olarak sorumlu tutabileceği söylendi. İşte detaylar;
İngiltere Sosyal Medya Yöneticilerini Zararlı İçerikten Sorumlu Tutmayı Planlıyor

Sosyal medya yöneticilerinin, platformlarında dağıtılan zararlı içerikten kişisel olarak sorumlu tutabileceği söylendi. Guardian tarafından ele geçirilen uzun süredir beklenen planlara göre hükümetin yeni bir yasal yükümlülük için kanun çıkartacağı ve bunun bağımsız bir düzenleyici tarafından denetlenip büyük ihtimalle medya şirketleri üzerindeki vergi yoluyla finanse edileceği kaydedildi.

Sonuçta terörizm, çocuk istismarı, kendine zarar verme ve intihar ile ilgili materyallerin dağıtımında internetin rolü konusunda artan bir endişe vardı ve kanun yapıcılar harekete geçmeleri için baskı altındaydı. İşte bu noktada Pazartesi günü yayınlanması beklenen ve Guardian tarafından ele geçirilen rapor dikkat çekti.

Haberde, düzenleyicinin muhtemelen başlangıçta Ofcom olacağı ama uzun vadede rolün yeni bir organ tarafından üstlenileceği bildirildi.

İngiltere Düzenleyici Kurum Başlangıçta Ofcom Olacak Ayrıca söz konusu düzenleyicinin bakım görevini ihlal eden şirketlere ciddi para cezaları verme ve bireysel yöneticileri kişisel olarak sorumlu tutma yetkisine sahip olacağı belirtildi. Politika yapıcıların üzerindeki baskıların da 14 yaşındaki İngiliz Molly Russell’in ölümü ve Christchurch saldırılarının yol açtığı sorunlar nedeniyle keskinleştiği hatırlatıldı. Öte yandan hükümetin resmi raporunda yer alan diğer öneriler arasında ise şunlar vardı: Devlet düzenleyiciyi terör faaliyeti ya da çocuk istismarı gibi belli konularda yönlendirmeye yetkilidir.

Sosyal medya şirketlerinden gelen yıllık şeffaflık raporları, zararlı içeriklerin platformlarındaki yaygınlığını ve bununla mücadele etmek için neler yaptıklarını açıklamalıdır.

İngiltere Zararlı İçerik raporu Şiddetin teşvik edilmesi ve yasadışı silahların satışı gibi kanunsuzluklar konusunda polis ve diğer uygulama kurumlarıyla iş birliği yapılmalıdır. Geçen yıl yapılan bir Ofcom araştırması, yetişkin internet kullanıcılarının yüzde 45’inin bir tür online zarar gördüğünü ve yüzde 212inin zararlı içerikleri bildirmek için harekete geçtiğini göstermişti. Ortak bir önsözde İngiltere İçişleri Bakanı ile Kültür Bakanı Jeremy Wright, kendi kendini düzenlemenin ötesine geçmenin ve uygulama güçlerinin desteklediği net standartlar koymanın zamanının geldiğini söyledi.

Şirketlerden de platformlarını ya da ürünlerini daha güvenli hale getirmek ve desteğe zarar vermiş kullanıcıları işaret etmek gibi kurallara uymalarının isteneceği dile getirildi. Uygulama esaslarının, özellikle seçim dönemlerinde doğrulama servisleri kullanma ve siyasi reklamların şeffaflığını artırma dahil şirketlerin yanlış bilgilerle mücadele etmesini gerektireceği de aktarıldı.

Düzenlenmiş firmaların uygulama kurallarına uymaları beklenirken, bunları belirlemenin düzenleyicilere bağlı olduğu ifade edildi. Theresa May’in online zarar sorununu defalarca gündeme getirdiği ve hükümetin gönüllü kendini düzenlemekten kademeli olarak sıkı uygulamaları desteklemeye başladığı da vurgulandı. Beyaz bülten defalarca reddedilirken kaynaklar bunun nedenini hükümetin Brexit dahil birçok zorluktan kaynaklandığını öne sürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum