Yatırım yapmaya başla!

Başbakan Boris Johnson’ın İngiliz Parlamentosunu Askıya Alması Yasa Dışı!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın İngiltere parlamentosunu askıya almasının yasa dışı olduğu yorumu geldi.
Başbakan Boris Johnson’ın İngiliz Parlamentosunu Askıya Alması Yasa Dışı!

Bir İskoç mahkemesine göre; İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın parlamentoyu askıya alması yasa dışı. Mahkeme bu kararı vererek, milletvekillerinin Brexit’in geleceği konusunda hükümet ve parlamento savaşı için çalışmaya geri dönmelerini istedi.

Hükümet ve parlamento, Brexit’in geleceği konusundaki çatışmaya hapsoldu ve olası sonuçların anlaşmasız ayrılıktan ayrılığı iptal edecek başka bir referanduma gitmesi arasında değişebileceği söyleniyor.

İskoçya Milletvekili Meclisi’nin kararınan sonra mücadeleye öncülük eden İskoç Ulusal Parti milletvekili Joanna Cherry, “Parlamentonun derhal geri çağrılmasını istiyoruz. Yasaları cezadan muaf olarak kıramazsın, Boris Johnson,” dedi.

Hükümet, karara karşı İngiltere’nin en yüksek yargı organi olan Yüksek Mahkeme’ye itiraz edeceğiniz açıkladı. Johnson 28 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, hükümetin askıya alınmasını istediğini söyleyerek parlamentonun protesto edileceğini ve ardından yeni bir yasama gündemi başlatacağını açıklamıştı.

Mahkeme Belgelerini Gösterdi

Mahkeme Belgelerini GösterdiMuhalifler, asıl nedenin Brexit planlarıyla ilgili tartışmaları ve zorlukları kapatmak olduğunu söyledi. Mahkeme, Kraliçe Elizabeth’ten yasama meclisini askıya almalarını resmen istemesinden önce Johnson’ın protesto haftalarını düşündüğünü gösteren belgeleri gösterdi.

Buckingham Sarayı kararıyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. İngiltere’nin yazılı olmayan anayasasına göre; hükümdarın yanıltıcı olması aptalca olmalı, bu da küçük düşürülmesi anlamına gelir.

2016 referandumunda “Vote Leave” kampanyasının öncüsü olan Johnson, seçmenlerin yüzde 52’si Brexit’i desteklediğinde muhalefetin parlamentosu Brexit’i demokratik olmayan bir şekilde tartışma hakkını reddettiği yönündeki şikayetleri reddetti.

Geçen hafta Johnson’ın Muhafazakar Parti’den atılan 21 Brexit isyancısından biri olan Dominic Grieve, Johnson’ın kraliçeyi protesto etmek nedenleriyle yanlış yönlendirdiği takdirde istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Grieve, “Böyle bir durum olsaydı, Boris Johnson kendisini parlamentoda yenilmez bir konumda bulurdu,” dedi.

Herkese Açık Brexit!

Herkese Açık Brexit!Johnson’ın 31 Ekim’de “yap ya da öl” şeklindeki ayrılık teklifi tamponlara çarptı. Parlamento, Brexit’i 2020 yılına kadar ertelemesini emrederken, yeni Brexit Partisi Muhafazakar seçmenleri avlamakta tehdit ediyor.

Üç yıl süren sarsıcı Brexit krizinden sonra İngiltere siyasi kargaşa içerisindeyken, başbakan, parlamento, bir seçim ve hatta ikinci bir referandum gibi seçenekler değerlendiriliyor.

Şaşırtıcı kararda İskoç yargıçlar, parlamentonun askıya alınmasının asıl nedeninin milletvekillerini şekillendirmek ve Johnson’ın anlaşılmayan bir Brexit politikası izlemesine izin vermek olduğuna karar verdiler.

Mahkeme kararının bir özetine göre; “Bu, kamu makamlarının genel kabul görmüş davranış standartlarına uymama konusunda açık bir başarısızlık davasıydı,” dedi. Hakim James Drummond Young, durumdaki tek çıkarımın İngiltere hükümeti ve Başbakan’ın, parlamentoyu sınırlamak olduğunu belirletti.

İşçi Partisi Ayarları

İşçi Partisi Ayarları2016 Brexit referandumu, Birleşik Krallık’ın AB’den çok daha fazla paylaştığını gösterdi. Ayrılma ve göçten kapitalizme, imparatorluğa ve modern İngilizliğe kadar her şeyi aramaya başladı.

Ayrıca İngiltere’nin her iki ana siyasi partisinin içindeki iç savaşı düzinelerce milletvekili, İngiltere’nin parti sadakatinin kaderi üzerine gördüklerini anlattı. Muhalefetteki İşçi Partisi’nin lider yardımcısı Tom Watson, erken seçimden önce ikinci bir referandum için baskı yapılmasını desteklediğini söyledi.

Watson, “Öyleyse herkesin konuşabileceği bir referandumda Brexit’i görüşelim ve sonra bir araya gelip İşçi’nin olumlu sosyal gündeminde Boris Johnson’ın yap ya da öl mantığıyla değil, kendi şartlarımızla bir seçim yapalım,” dedi.

Kendisini lider Jeremy Corbyn ile tartışmaya sokan argümanı, bir seçimin Brexit üzerindeki çıkmazı çözmede başarısız olabileceği yönünde. Corbyn, İşçi halkının seçimlerden sonra AB’de kalmalarına karşı bırakma konusunda güvenilir bir seçenek hakkında ikinci bir referandum sunacağını söyledi.

Her iki ana partiden oy alabilen Brexit Partisi Lideri Nigel Farage, Çarşamba günü Johnson’a bir seçim anlaşması önerdi. Ancak AB ile temiz bir kırılma olmadıkça Muhafazakarların herhangi bir seçimde gerçek bir tekme alacağı konusunda uyardı.

Farage, “31 Ekim’in ötesine geçersek ve hala Avrupa Birliği’ne üye oluyoruz ki bu giderek daha muhtemel görünüyor. O zaman birçok oy Muhafazakar Parti’den Brexit Partisi’ne geçecek,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum