Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Kraliyet Ailesinin Birbirinden Tuhaf 7 Kuralı

İngiliz Kraliyet Ailesinin Birbirinden Tuhaf 7 Kuralı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir asil gibi görünme düşüncesi dışarıdan oldukça kolay, hatta iç çektirecek kadar kıskanılası bir hayat gibi görünebilir. Ancak yüzlerce yıldır bozulmadan sürüp giden saray yaşantısına uyum sağlamak, o kadar da kolay değil. Biz, değişen yönetim şekliyle bu hayata bizzat şahitlik edemesek de yeryüzünde halen bu kültürün mirasçısı olan devletler var. Ki bunların arasında da en bilindiği sanırım İngiliz Kraliyet Ailesi’dir.

Londra’daki Royal Holloway Üniversitesi’nde tarihçilik yapan Dr. Kate Williams, bir keresinde BBC kanalına verdiği röportajda; Ortaçağdaki hükümdarların “Tanrı tarafından ilahi olarak kulların tayin edildiğine” inandıklarını söylemişti. Sanırım o tarihten beri İngiliz asilzadeleri için bu kurallar hayati önem taşıyor. Aslına bakarsanız içerisinde bulunduğumuz hayat da bir takım kurallar çerçevesinde akıp gider. İş yerimizden okullara, kamu kuruluşlarından gezdiğimiz caddeye kadar aklınıza gelebilecek hemen her yerin kalıp haline gelmiş kuralları vardır. Ama zaman içinde hepsine alıştığımız için hiçbirisini yadırgamayız. İşte İngiliz Kraliyet Ailesi’nin dillere destan, yazılara konu olan tuhaf kurallarının öyküsü de tam bu noktada başlıyor. Çünkü burada “yerlere çöp atmayınız” gibi bilindik, sıradan işleyişlerden bahsetmiyoruz. Merak ettiniz değil mi? Bence etmekte de haklısınız. Dilerseniz vakit kaybetmeden keyif alacağınızı düşündüğümüz kural listemize şöyle bir göz atalım…

İşte karşınızda İngiliz Kraliyet Ailesi’nin tuhaf kuralları:

7 Sarayda Bir Avuç Fındık Bile Bulunduramazsınız!

Sarayda Bir Avuç Fındık Bile Bulunduramazsınız!Eğer kendinizi Buckingham Sarayı’nda bulursanız, sakın ola elinizde bir avuç dolusu fındıkla yakalanmayın. Kraliçe saraya gelen ziyaretçilerin küçük lokmalar halinde bulunan aperatifler bulundurmalarını yasaklamıştır. Kraliçe’yi ziyaretleri sırasında bu tarz yiyecekleri yemeye başladıkları zaman, Prenses bu durumdan “rahatsız” olduğunu defalarca belirtmiştir.

İngiltere Kraliçesi özel hayatından, siyasi kimliğine kadar oldukça ilginç bir yaşantıya sahiptir. 63. yıllık hükümdarlık hayatıyla Kraliçe II. Elizabeth Hakkında 13 Bilinmeyen Gerçek isimli yazımızdan ona dair merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

6 Kraliyet Ailesi Oy Kullanamaz

Kraliyet Ailesi Oy KullanamazKraliyet Ailesi üyelerinin oy kullanmaması anayasaya aykırı bir durum olarak düşünülebilir, ancak durum tam olarak öyle değil. Bu üyeler hukuken oy kullanabilirler. Ancak monarşinin, toplumun tüm kesimlerini temsil eden politikaya karşı olduğu kabul edilir.

5 Monarşi Monopoly Oynamaya İzin Vermiyor

Monarşi Monopoly Oynamaya İzin VermiyorMonopoly oynamayı yasaklayan bir kanun olmamasına rağmen, Prens Andrew bir keresinde Kraliyet Ailesi’nin masa oyunlarını yasakladığını ilan etmişti ve hatta “fazlasıyla kötü amaçlı” bir oyun olarak tanımlamıştı.

4 Kraliyet Ailesi Üyeleri Çalışamazlar

Kraliyet Ailesi Üyeleri ÇalışamazlarKraliyet Ailesi üyelerinden biri olmanın faydalı kuralları da var elbette. Yaşamınızı sürdürebilmek için çalışmanızın gerekmeyecek olması kulağa oldukça hoş geliyor mu? Çalışmak yerine monarşi üyeleri, resmi bir görünüm sergilemeleri için teşvik edilirler. Yani, yardım kuruluşları için ekip oluşturmak ve resmi görevler için gönüllü olmak gibi görevler üstlenirler.

3 Kuzgunlara Oldukça Rağbet Gösterirler

Kuzgunlara Oldukça Rağbet Gösterirler1600’lü yıllarda II.Charles, Londra Kulesi’nde her zaman 6 adet kuzgunun bulması gerektiğini belirtmiştir. Efsaneye göre, Londra Kulesi’nde hiçbir kuzgun yoksa hem kulenin hem de krallığın düşeceği belirtilmektedir.

2 Her Zaman Kraliçe’nin Yaptıkları Yapılır

Her Zaman Kraliçe'nin Yaptıkları YapılırEğer Kraliyet Ailesi sizi akşam yemeğine davet ederse, Kraliçe’nin adımlarını izlemelisiniz. Eğer Kraliçe duruyorsa, siz de durmalısınız. Ayrıca burada bulunan konuklar, sadece odadaki en yüksek rütbeli hükümdar oturduktan sonra masaya oturabilirler.

1 Kürk İle Sarayın Kapısından Bile Giremezsiniz!

Kürk İle Sarayın Kapısından Bile Giremezsiniz!Eğer kürk sevdalısıysanız, sakın Kraliyet Ailesi mensuplarından biri olmayın. 1137 yılında kabul edilen bu yasaya göre kraliyet mensubu herhangi biri, bünyesinde kürk barındıran kıyafetleri giyemez. 866 yıl sonra, 2003 yılında, kürk üretimi İngiltere’de tamamen yasaklandı.

Her coğrafyanın, her ülkenin ve hatta her yörenin bile kendine özgü adetleri ya da kuralları vardır. Fakat sanırım İngiltere Kraliyet Ailesi’nin koymuş olduğu kurallar veya sahip olduğu adetler kadar ilgincini dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz. Kürk üretiminin yasaklanması her ne kadar iyi bir kural olsa da yine de monarşinin koymuş olduğu diğer ilkeler kulağa oldukça aykırı geliyor. Peki, sizler Kraliyet Ailesi’nin koymuş olduğu bu kurallardan hangilerini fazlasıyla tuhaf buldunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu