Yatırım yapmaya başla!

IMF: Bankalar Ya Evrimleşmeli Ya da Geride Kalma Riskini Göze Almalı

IMF, bugün en yaygın kullanılan iki para biçimi olan nakit ve banka mevduatlarının, zorlu bir rekabetle karşı karşıya kalacağı ve hatta geride bırakılabileceği konusunda uyardı. İşte detaylar;
IMF: Bankalar Ya Evrimleşmeli Ya da Geride Kalma Riskini Göze Almalı

Uluslararası Para Fonu tarafından yapılan yeni araştırmaya göre büyük teknoloji şirketleri finansal sistemi sarsarken bankalar ya gelişmeli ya da geride bırakılma riskini göze almalı.

Bugün yayınlanan Dijital Paranın Yükselişi başlıklı bir raporda IMF yazarları Tobias Adrian ve Tommaso Mancini-Griffoli, günümüzün en yaygın kullanılan iki para biçimi nakit ve banka mevduatlarının, zorlu rekabetle karşılaşacağını ve hatta geçilebileceğini söyledi.

Ancak bankaların büyük teknoloji şirketlerinden ve fintech girişimlerinden artan tehditlerle karşılaşırken ortadan kaybolmalarının muhtemel olmadığı da bildirildi.

IMF Bankaları Evrimleşme, Politika Yapıcıları Bankacılık Alanında Bozulma Konusunda UyardıYazarlar, bazılarının şüphesiz geride kalacağını, diğerlerinin ise evrim geçireceğini ama bunu hızlı bir şekilde yapmak zorunda olduklarını dile getirdi. Araştırma, merkez bankacıları ile politika yapıcıların, teknoloji şirketlerinin ve dijital para birimlerinin bankacılık ve ödeme sistemlerinde oynayacağı rolü tartıştıkları bir zamanda geldi. Tartışmayı alevlendiren şey ise Facebook’un Libra adında bir kripto para birimi çıkartacağını duyurması oldu.

Nitekim geçen haftaki Kongre ifadesinde Jerome Powell, Libra’nın gizlilik, kara para aklama, tüketicinin korunması ve finansal istikrar konularında ciddi endişeler yarattığını söylemişti.

IMF Teknoloji Şirketleri Fintech Girişim Bankacılık Etkisi FED Başkanı Powell’ın endişeleriyle bitcoin sert düşmüş, ardından Donald Trump da kripto para birimleriyle ilgili olumsuz açıklamalarda bulunmuştu. Bu gelişmeler üzerine gelen IMF raporu; “Politika yapıcılar bankacılık ortamında bir miktar bozulmaya hazırlıklı olmalılar” dedi. IMF ayrıca geleneksel bankaların teknoloji rakiplerine kıyasla, mevduatlardaki faiz oranlarını artırma gibi belirli avantajlara sahip olduğunu belirtti.

Bununla birlikte teknoloji devlerinin ve finansal teknoloji girişimlerinin, büyük bir müşteri ağına uygun, cazip, düşük maliyetli ve güvenilir hizmetler sunma konusunda uzman olduklarını da savundu. IMF halihazırda merkez bankalarının dijital para çıkarmakta oynayabileceği rolü incelerken Christine Lagarde Nisan’daki bir açıklamasında, kripto varlıklar dahil finans sektöründeki bozucuların geleneksel bankalar gibi yerleşikler üzerinde açıkça etkili olduğunu söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum