Paylaşım

İhracatta En Büyük Destek Eximbank’tan Geldi!


 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2017'nin ilk dokuz aylık sürecinde ihracatın dörtte birinin finansman desteğinin Türk Eximbank'tan geldiğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından yapılan açıklamaya göre; Türk Eximbank bankacılık sektörü ihracat kredilerinin %45’ini tek başına kullandırıyor. Bankanın aktiflerinin %93’ünün ihracat kredilerinden oluştuğunu söyleyen Zeybekci, Türk Eximbank’ın sağladığı toplam krediler açısından değerlendirildiğinde, sektörün en büyük 10. bankası olduğunu ifade etti.

Nihat Zeybekci, 2017’nin başından bu yana Eximbank’ın ihracatçılara sunduğu toplam finansman desteğinin %17 arttığını söyledi.

Bu artışla birlikte 28,7 milyar dolara yükselen döviz bazında finansman desteğinin 17,9 milyar doları nakdi krediler, 10,7 milyar doları ise alacak sigortası olarak sağlandı. Zeybekci, bu verilerle birlikte Türk Eximbank’ın ihracatın %25’ine finansman desteği sağladığını belirtti.

Bankanın sağladığı nakdi kredilerde son dört yılın en büyük artışı kaydedildi.

Bu yılın ilk 9 aylık sürecinde bankanın sağladığı nakdi kredilerde %42 oranında artış görüldü. Banka mevcut 22 kredi programıyla sunduğu destekler sonucunda, Eylül ayı itibariyle kredi stokunun Türk lirası bazında 2016’nın aynı dönemine göre %42 artış yaparak 75,4 milyar liraya ulaştı.

Yapılan açıklamada alacak sigortası kapsamında sigortalanan sevkiyat tutarlarının %34 oranında yükseldiği bildirildi.

Türk Eximbank’ın bir başka faaliyet alanı da ihracatçıların yurt dışındaki alıcılarının ticari ve politik riskleri üstlenmeden işlemlerini sürdürmelerini sağlayacak alacak sigortası yapmak. Bu konunun da altını çizen Zeybekci, bu alanda ilk 9 aylık süreçte sigortalanan sevkiyat tutarının geçen yılın aynı dönemine göre %34 artışla 10,7 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın