Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Libra için Endişeli Olmayan Huawei CEO’su Çin’in Kendi Kripto Parasını Çıkarması Gerektiğini Söyledi

Huawei’nin CEO’su çarpıcı açıklamalarına devam ediyor. Teknoloji devinin patronu Libra’dan korkulmaması gerektiğini söylerken, Çin hükümetinin de kendi kripto parasını geliştirmesinin zamanının geldiğini ifade etti.
Libra için Endişeli Olmayan Huawei CEO’su Çin’in Kendi Kripto Parasını Çıkarması Gerektiğini Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere kripto paralar son yıllarda dünya gündemini fazlasıyla meşgul ediyor. Bitcoin’in büyük değer kazanması ve dikkat çeken diğer kripto paralarda yaşanan değişimler, tüm gözlerin buraya çevrilmesine neden oldu. Sosyal medya şirketlerinin de bu değişim sonrası kendi kripto paralarını geliştirdiğine tanık oluyoruz. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Facebook, kendi kripto parası Libra’nın tanıtımını gerçekleştirmişti.

Facebook’un Libra’sı tanıtılması ile beraber tartışma konusu olmuş ve tüm çevrelerden eleştiri görmüştü. Libra’nın önümüzdeki yıl kullanıma sunulması bekleniyor ancak kripto parayla ilgili demeçlerin sonu gelmiyor. Libra ile ilgili son açıklama Huawei CEO’su Ren Zhengfei’den geldi. Libra için endişelenmeye gerek olmadığını söyleyen Çinli patron, hükümetin kendi kripto parasını geliştirmesinin zamanının geldiğini söyledi.

Çin Libra için Endişeli

Çin Libra için Endişeli

Facebook’un tanıttığı kripto para projesinin Çin genelinde bir takım endişelere neden olduğu belirtiliyor. Bilindiği üzere Çin hükümeti pek çok platforma olduğu gibi Facebook için de erişim engeli uyguluyor. Sosyal medya sevi 2009 yılından beri ülkede yasaklanmış durumda ancak Libra’nın Çin pazarına girebileceği konuşuluyor. Huawei CEO’su ise ülkesinde verdiği demeçte, Çin’in Libra için endişelenmemesi gerektiğini söyledi.

Lirbra’nın Çin’de faaliyet gösteren Alipay ve WeChat gibi ödeme hizmetlerini olumsuz yönde etkileyebileceği konuşuluyor. Yapılan araştırma sonucu Çin’in en büyük sosyal medya platformu Weibo’da en çok aranan ikinci kelimenin Libra olduğu ortaya çıktı. Çin’de Facebook’n kripto parasına olan yoğun ilgi yetkilileri rahatsız ediyor.

Huawei CEO’su ise Çin hükümetinin Libra’ya karşı bir rakip oluşturmasının vaktinin geldiğini söylüyor. Libra ile ilgili İtalya basınına konuşan Zhengfei, “Çin bile bu tür para birimleri çıkarabiliyor, neden Libra’yı bekliyorsun? Bir devletin gücü bir internet şirketininkinden daha büyük.” ifadelerine yer verdi.

Çin’in Katı Tavrı Sürüyor

Çin’in Katı Tavrı Sürüyor

Bilindiği üzere Çin, ABD kaynaklı dijital platformların büyük bölümüne erişim yasağı uyguluyor. Bununla beraber hükümet kripto paralara karşı katı bir tutuma sahip. Aslında ülkede kripto paralar karşı somut bir yasak yok ancak devlet memurlarının kripto para almaya korktuğu biliniyor. Ancak Facebook’un yasaklı olması nedeniyle Libra’nın da yasak olabileceğine dair iddialar gündemde yer almakta.

Zhengfei ise Çin’deki genel görüşten daha farklı düşünüyor. Uzmanlar Çin hükümetinin kendi kripto parasını geliştirmesinin ABD cephesinde hoş karşılanmayacağını belirtiyor. Burada korkulan konu ticaretin dolar ile yapılmaması ve ABD’nin para biriminin global piyasalarda düşüş yaşaması.

Çin Halk Bankası’ndan da bu konuyla ilgili bir açıklama geldi. Bankanın Araştırma Müdürü Wang Xin Libra ile ilgili değerlendirmelerde bulundu ve “merkez bankası olarak yeni küresel dijital para birimini yakından takip edeceğiz” diye konuştu. Her zaman kendi teknolojisini geliştirmekten yana olan Çin’in kripto paralara karşı önümüzdeki süreçte nasıl tavır takınacağını zaman içerisinde göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%