Yatırım yapmaya başla!

HSBC Türkiye’den Resmen Çıkıyor

HSBC Türkiye’den Resmen Çıkıyor

İngiltere merkezli, Avrupa’nın en büyük ve önemli bankalarından biri olan HSBC küresel sıkıntıların etkisiyle Türkiye ve Brezilya’daki birimlerini satma kararı aldığını açıkladı. Banka ilk olarak 1990 yılında girdiği Türkiye pazarına 25 yıl sonra veda ediyor. Kurum yeniden yapılanma kapsamında Türkiye ve Brezilya’dan toplamda 50 bin kişiyi işten çıkaracağını bildirdi.

HSBC Türkiye CEO’su James Emmett konu ile ilgili olarak, “Her zaman olduğu gibi önceliğimiz, müşterilerimiz ve çalışanlarımızdır. Bu süreçte, müşterilerimize kesintisiz bir şekilde hizmet sunmaya devam edeceğiz,” dedi.

HSBC Türkiye ve Brezilya birimlerini satacağını Hong Kong Borsası’na bildirdi. Bankanın resmi web sitesinde yayınlanan bilgilere göre; Brezilya’da kurumsal müşterilere hizmet vermeye devam edileceği, ABD ve Meksika birimlerinin de yeniden yapılanma kapsamında gözlem altında tutulacağı bildirildi.

HSBC aktiflerini 290 milyar dolar azaltacak. Bu miktarın üçte biri yatırım bankacılığından gelecek. Bu tutar ile yatırım bankacılığı biriminin, bankanın faaliyetlerindeki payı % 40’tan % 33’ün altına inmiş olacak.

Stuart Gulliver, bankanın 4 yıllık kar hedeflerini ertelemesinin ardından Şubat ayında düşük performans gösteren birimlerin ekstrem çözümler ile karşı karşıya kalabileceğini önceden söylemişti. Bankanın ikinci defa yeniden yapılandırmaya girdiğini belirten Gulliver, “İlk yeniden yapılandırma bankacılık düzenlemelerine uyumun yüksek maliyeti, usulsüzlük cezaları, düşük faizler ve zayıf büyüme nedeniyle başarısız olmuştu,” şeklinde düşüncelerini bildirdi.

Banka daha önce 2016’ya kadar % 12-15 aralığında olmasını tahmin ettiği özkaynak karlılığı hedefini, 2017’ye kadar % 10’un üzerinde olacak şekilde yeniledi.

HSBC Türkiye birimi için ING Group, Bahreyn merkezli Arab Banking Corporation (ABC) ve TEB’in hissedarı BNP Paribas’ın bağlayıcı olmayan teklifler verdiğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum