Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’da Yüksek Oranlı Vergi Düzenlemesi Kesinleşti

Ülkede uzun zamandır tartışılan vergi tasarısı kanunlaştı. Düzenleme kripto kazançlarından yüksek vergi oranı alınmasını emrediyor.
Hindistan’da Yüksek Oranlı Vergi Düzenlemesi Kesinleşti
Yorum

Hindistan Parlamentosu aylardır beklenen vergi düzenlemesini onayladı. Bu düzenleme ile beraber ülkedeki yatırımcılar kripto para ticaretinden elde ettikleri kazançlardan yüzde 30’luk vergi ödemek durumunda kalacak.

Sermaye kazançlarından alınacak vergiye ek olarak, kripto ile işlem yapan Hintliler ayrıca, kayıp için kesinti yapamayacakları şekilde, kripto hediyeleri üzerinden yüzde 1’lik vergi ödeyecek. Hindistan’ın kripto vergilendirme yasası 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girmiş olacak.

Ülkedeki kripto endüstrisi, tasarı Şubat ayında teklif edildiğinden bu yana savaş veriyordu. Change.org üzerinden imza toplanmıştı ve sermaye kazançları vergisinin hafifletilmesi istenmişti.

Ancak düzenleme ilk haliyle geçti ve bu talepler yanıtsız kalmış oldu. Endüstri katılımcıları umutları az olsa da Yüksek Mahkeme’den bu düzenlemenin reddedilmesini istiyorlar.

‘Kripto Yasaklanmadı Düzenlendi’

'Kripto Yasaklanmadı Düzenlendi'

Hindistan Yüksek Mahkemesi’nde kripto işletmelerine danışmanlık yapan bir vergi danışmanı Rajat Mittal, “Hükümet, kripto endüstrisinin kripto vergilendirmesini yumuşatmak için herhangi bir önerisini kabul etmedi, ancak vergilendirme kurallarını sıkılaştırarak günlük tüccarların ve borsaların Hindistan’da faaliyet göstermesini daha zor ve belki de neredeyse imkansız hale getirdi” değerlendirmesinde bulundu.

Muhalefet üyeleri tasarıya şiddetle tepki gösterdi ve birkaç milletvekili kripto vergilerinin sektörü bitireceğini söyledi.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman ise kafa karıştırıcı bir durum olmadığını belirterek, kriptoyu tamamen yasaklamadıklarını ve vergilendirme yoluyla düzenleme yaptıklarını söyledi. Sitharaman insanların kripto üzerinden kazanç elde ettiğini ve bu nedenle vergilendirme yaptıklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%