Yatırım yapmaya başla!

Hindistan, Çin’den Sonra ABD’li Uygulamaları da Kısıtlamaya Başladı

Hindistan hükümeti aldığı karar ile devlet görevlilerine çok sayıda uygulamanın kullanımını yasakladı.
Hindistan, Çin’den Sonra ABD’li Uygulamaları da Kısıtlamaya Başladı

İnternetin ve akıllı telefonlar hayatın her alanında kendisine yer bulmaya başladı. Bu durum beraberinde sayısız uygulamanın gelişmesine zemin hazırlıyor. Farklı kullanım amaçlarına yönelik olarak geliştirilen uygulamalar ve platformda dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu uygulamalardan bazıları ise kimi ülkelerin katı yaptırımlarına maruz kalıyor. Son günlerde Hindistan yasaklamaya başladığı uygulamalar ile gündeme geliyor.

Hükümet geçtiğimiz günlerde aralarında TikTok ve WeChat gibi Çin merkezli çok sayıda uygulamayı yasaklama kararı almıştı. Ancak yaptırımların bununla sınırlı olmadığı görülüyor. Hindistan hükümeti bu uygulamaların yanı sıra aralarında ABD merkezli platformların da olduğu çok sayıda uygulamaya yönelik yasaklama kararı aldı. Bu uygulamaların bir bölümü ülke genelinde yasaklanırken, bir bölümü de ordu personeli ve memurlar için engellendi.

Hindistan’da Yasağın Kapsamı Genişliyor

Hindistan’da Yasağın Kapsamı Genişliyor

Hindistan sahip olduğu nüfusu itibarıyla dünyada Çin’den sonra en büyük ülke konumunda. Dolayısıyla dijital platformlar için Hindistan pazarının son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce ülke genelinde 59 uygulamanın kullanımı yasaklanmıştı. Hükümet yeni bir karar aldı ve ordu personeli için yasaklanan uygulama sayısını 89’a çıkardı.

India Today editörü tarafındana paylaşılan listede dünyanın önde gelen pek çok uygulamasının olduğu görülüyor. Popüler uygulamalar arasında WeChat, Viber, Kik, QQ, Nimbuzz, Line, TikTok, Likee, UC Browser, Zoom, CamScanner, True Caller gibi platformlar öne çıkıyor. Bununla beraber Çin merkezli e-ticaret alanında faaliyet gösteren, AliExpress, Gearbest, Banggood gibi uygulamalar da yasaklama kararından nasibini almış görünüyor.

Listenin en dikkat çekenleri ise Facebook, Instagram,Snapchat ve Çinli arama motoru devi Baidu olmakta. Tumblr, Reddit gibi mecraların da yasaklandığı listede mikro blog sitesi Twitter’ın olmaması ise dikkat çekiyor. Yasaklanan uygulamaların temsilcilerinden karara dair ne gibi açıklamalar geleceğini izleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum