Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hindistan’ın Birleştirme Hamlesiyle Kamu Sektörü Bankalarının Sayısı 12’ye Düşürüldü

Hindistan, Cuma günü devlete ait 10 bankanın yer aldığı bir dizi birleşme açıkladı. Ayrıntılara aşağıda;
Hindistan’ın Birleştirme Hamlesiyle Kamu Sektörü Bankalarının Sayısı 12’ye Düşürüldü

Hindistan, büyüyen borç altında çabalayan sektörü güçlendirmek, ekonomik büyümeyi canlandırmak ve borç vermeyi artırmak amaçlarıyla Cuma günü içinde devlete ait 10 bankanın bulunduğu bir dizi birleşme haberi açıkladı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin hükümetinin Mayıs ayı sonunda yeniden seçilmesinden bu yana ilk birleşmeleri temsil eden işlemlerin, 2017’de 27 olan devlete ait toplam banka sayısını 12’ye düşürdüğü belirtildi.

Bu noktada Modi hükümetinin bankacılık sektörünü temizleme ve devlet bankalarının sayısını azaltma sözü verdiği akıllara geldi.

Modi Hükümeti Bankacılık Sektör Temizleme Sözü Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman bir basın toplantısında; “Mevcut on iki adet sağlam, iyi bir şekilde konsolide edilmiş, enerjilendirilmiş, yeterince sermaye sahibi bankalar şimdi faaliyet gösterecek, NextGen bankalarını oluşturmaya çalışıyoruz” dedi. Duyuru, Hindistan’ın Nisan-Haziran çeyreğinde ekonomik büyümesinin yüzde 5’e düştüğünü gösteren verileri açıklamasının üzerine geldi ki söz konusu ekonomik büyüme altı yıldan uzun sürenin en düşük seviyesiydi.

Dolayısıyla hükümet ülkedeki yatırımları artırmak, bankacılık ve oto üretimi gibi sektörlere yardım etmek için adımlar atıyordu.

Hindistan Hükümeti Bankacılık sektörü Birleşme Açıklaması Sitharaman da Hint kamu sektörü bankası Oriental Bank of Commerce ile United Bank’ın Yeni Delhi merkezli Punjab National Bank ile Hindistan Devlet Bankası’ndan sonra ülkenin ikinci en büyük borç verenini oluşturmak için birleştirileceğini söyledi. Hükümet, Canara Bank ve Syndicate Bank’ın da birleştirileceğini ekledi. Indian Bank ile Allahabad Bank’ın birleşeceği, Andhra Bank ile Corporation Bank’ın da Union Bank ile birleşeceği açıklandı.

SMC Institutional Equities araştırma analisti Siddharth Purohit, birleşmelerin, daha güçlü bankaların birleşme sürecindeki zayıf bankalardan etkilenmemesini sağlamak amacıyla seçici bir şekilde yapıldığını savundu.

Bankacılık analisti Mona Khetan, konsolidasyonun bu bankalar için ölçek ekonomisine yardım edeceğini, fon maliyetleri ve işletme verimliliğinde artışla sonuçlanacağını öngördü. Ancak insan kaynakları, teknoloji endişeleri, şube rasyonalizasyonu ve takipteki varlıkları yeniden uyarlamak dahil birleşmeyle alakalı konuların, bankaların geçici karlılığını etkileyebileceğini de vurguladı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum