Yatırım yapmaya başla!

Hesap İşletim Ücreti Nedir? Geri Alınır mı?

Hesap İşletim Ücreti Nedir? Geri Alınır mı?

Bankalarda vadesiz hesap açtırdığınız zaman, belirli dönemlerde banka tarafından uygulanan bir kesinti olacaktır. Banka hesabını kullandığınız ve bu hesaplardan işlem gerçekleştirdiğiniz için dönem dönem hesabınızdaki paradan eksilme görebilirsiniz. Hesap özetinizi düzenli olarak kontrol ettiğinizde, bankaya aylık ya da yıllık ödeme yapmış olarak görünürsünüz. İşte bu ödemeye hesap işletim ücreti adı verilmektedir. Her banka özellikle katılım bankaları hesap işletim ücreti almaz. Alan bankaların ise hesap işletim ücretleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle, hesap işletim ücretinin sabit bir tutar olduğunu söyleyemeyiz.

Hesabınızdaki paradan kesilen hesap işletim ücreti oldukça yüksek tutarlarla karşınıza çıkabilmektedir. Bu nedenle, banka işlemlerinden en çok şikayet edilenler arasındadır. Bu konu ile ilgili tüketici dernekleri yasal olmadığını savunsa da Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yasal olduğunu söylemektedir. Çünkü bankaların karını oluşturan gelirlerin birçoğu, faizsiz olanların dışında kalan ücretlerden elde edilmektedir. Bankalara göre de bu ücret, verilen hizmet karşılığında kesilmektedir.

Bu durumda, hesap işletim ücretinin hangi hesaplardan alındığına ve iade edilip edilmeyeceğine birlikte göz atalım:

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap İşletim Ücreti Nedir?Bankada hesap açtırdığınız anda, o hesabı kullanmasanız bile banka sisteminde yer alırsınız. Hesabınız üzerinden işlem yaptığınız zaman, bu işlemlerin bankaya bir maliyeti olacaktır. Bu maliyetlerin karşılığı olarak banka tarafından tahsil edilen tutara, hesap işletim ücreti adı verilir. Ücret tutarı bankadan bankaya değiştiği gibi bu ücretin kesildiği periyotlar da birbirinden farklıdır. Bazı bankalar, üç aylık dönemlerde bazıları ise altı aylık ya da bir senelik dönemlerde hesabınızdaki paradan bu aidatı çekerler. Bankaların maliyet adını verdikleri bu tutarın alınma sebebi ise sizin işlemlerinizde kullandığı kağıt ve benzeri masraflardır. Hesap işletim ücreti, hesabınızda para olduğu zaman kesilir. Hesabınıza para yüklediğinizde kesinti olması, bankalara gösterilen en büyük tepkilerden biridir.

Kimlerden Hesap İşletim Ücreti Alınmaz?

Kimlerden Hesap İşletim Ücreti Alınmaz?Bankaların hesap işletim ücreti almadığı bazı hesaplar vardır. Bu durum, kesinlikle bankanın inisiyatifindedir. Kesin olarak alınması gerektiğine dair bir düzenleme ya da kural yoktur. Bankalar genellikle, üniversite öğrencilerinin hesaplarından işletim ücreti almaz. Maaş hesaplarını vadesiz olarak açtıranlar da hesap işletim ücreti ödemek zorunda değildir. Bazı bankalarda hesap işletim ücreti ödememeniz için otomatik fatura yatırma talimatı vermeniz gerekmektedir. En az iki ya da üç faturanızı otomatik ödeme yoluyla bankanıza devrederseniz, hesap işletim ücretinden muaf olabilirsiniz. Otomatik ödeme işlemi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bankaların sigorta ve bireysel emeklilik gibi hizmetlerini kullanıyorsanız, bankanız sizden hesap işletim ücreti almayacaktır. Bankanızdan almış olduğunuz kart; belirli seviyenin üzerindeyse, yani bankanın özel kartını kullanıyorsanız da hesap işletim ücreti ödemezsiniz. Son olarak, bankadan ihtiyaç ya da konut kredisi kullanmak için açtığınız hesaplarda başka hiçbir işlem yapmazsanız, bu hesabı sadece kredi ödemesi için kullanırsanız, işletim ücreti tahsil edilmesi mümkün olmayacaktır.

Hesap İşletim Ücreti Geri Alınır mı?

Hesap İşletim Ücreti Geri Alınır mı?Öğrenci olduğunuz halde hesap işletim ücretine tabi tutulduysanız, öğrenci belgesiyle birlikte banka şubesine iade için başvurabilirsiniz. Bazı bankalar; hiçbir dilekçe ya da belge olmadan iade talebini yerine getirip, kesilen tutarı hesabınıza yatırmaktadır. Böyle durumlarda, iade için şansınızı deneyebilirsiniz. Eğer dilekçesiz başvurunuz kabul edilmezse, öncelikle bu ücretin alındığına dair dekontunuzun bulunması gereklidir. Bu dekonta ATM’lerden ya da internet bankacılığı kullanarak ulaşabilirsiniz. Sonrasında dilekçenizle birlikte banka merkezine göndermeniz gerekmektedir. Bu aşamada da olumsuz yanıt almanız muhtemel.

Pes etmek istemiyorsanız, bankanıza göndermiş olduğunuz evrakları kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne iletebilirsiniz. Süreç uzun sürse de bu işlem sonunda hesap işletim ücretini geri alabilirsiniz. Ancak bu durum hesap sözleşmenizde hesap işletim ücreti ibaresi yoksa gerçekleşebilir. 2002 yılından bu yana, yeni bir hesap açtıysanız ve bu sözleşmeden hesap kullanımınız için belirli bir ücret kesileceği yazıyorsa bu tutarı ödemekle yükümlüsünüz. Bankalar; sözleşmelere hesap işletim ücreti kesileceği ibaresini koyarak, bu ücreti yasallaştırmaktadır. Bu nedenle, itiraz etmeden önce sözleşmenizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Bankalarla çok fazla iç içe olduğumuzu düşünürsek, yaptığımız onca işleme karşılık hesabımızdan kesilen ücretlere boyun eğmek zorunda kalıyoruz. Hesap işletim ücreti, her ne kadar sinir bozucu olsa da sözleşmede yer alıyorsa maalesef ödemek durumundayız. Bu ücreti ödememek için tercih edilebilecek pek seçenek bulunmasa da otomatik fatura ödeme talimatı vererek, durumu kendi lehimize çevirebiliriz. Bankalardaki diğer kesintilerden kurtulmak için uygulayabileceğiniz yöntemlere buradan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum