Yatırım yapmaya başla!

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Kripto Para Düzenlemesine Dair Konuştu

Bakan Elvan, vatandaşların yönetemeyeceği riskleri almaması gerektiğini söyledi.
Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Kripto Para Düzenlemesine Dair Konuştu

Kripto paralar hızla değer kazanıyor ve insanların bu piyasaya ilgisi her geçen gün daha da artıyor. Bu durum sonrası ülkeler piyasaya yönelik düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Ülkemizde de bir süredir kripto para piyasasına yönelik regülasyonların geleceği konuşuluyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, çalışmalara dair açıklamalarda bulundu.

Bakan Elvan, kripto para düzenlemesinin kısa zaman içerisinde sonuca bağlanacağını söyledi. Vatandaşların yönetemeyecekleri risklerden uzak durması gerektiğini vurgulayan Elvan, vergilendirme olacağını belirtti.

Düzenleme Yolda

Önce Merkez Bankası, daha sonra da MASAK tarafından çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatan Elvan, çalışma grubunun farklı ülkelerde uygulanmakta olan düzenlemeleri incelediğini ifade etti.

Bakan Elvan, dijital varlıkların ihracı, dağıtılması ve alım satım platformlarının uyması gereken esasların belirlenmesi için çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Bununla birlikte düzenlemenin vergilendirme politikasının nasıl olacağı, hangi kripto varlık çeşidi için hangi kurumun düzenleme yapma ve yaptırım uygulama yetkisinin olacağı, özellikle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında bu alanın kullanılmasının engellenmesi gibi geniş bir alanın kapsadığını ifade etti.

Çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını söyleyen Bakan Elvan, yatırımcıları kripto para piyasasındaki risklere karşı uyardı. Geçtiğimiz haftalarda Thodex borsasının kapanması ve kurucusunun yurt dışına kaçması ile beraber çok sayıda insan paralarını çekememiş ve mağdur duruma düşmüştü.

Devamında birkaç borsanın daha faaliyetlerine son vermesi sonrası, düzenleme çalışmaları hız kazanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum