Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Harry Potter Baykuşların Neslini mi Tüketiyor?

Efsane seri Harry Potter ile baykuşların neslinin tükenmesi arasında nasıl bir bağ olabilir? İşte sorunuza cevap olacak şaşırtıcı ve üzücü detaylar?
Harry Potter Baykuşların Neslini mi Tüketiyor?
Son Güncelleme: 
Yorum

2001 yılında hayatımıza giren ve çıkmamaya kararlı olan Harry Potter, üzerimizde bıraktığı etkilerle gündeme gelmeye devam ediyor. Zira, sevilen kahramanın anne ve babasının öldürüldüğü ev olarak da bilinen De Vere House isimli ev, geçtiğimiz günlerde 1 milyon sterlinden satışa çıkartılmıştı. Ve tahmin ettiğiniz gibi evin bu kadar yüksek fiyata satışa çıkarılmasının en büyük sebebi, Harry Potter filmlerinde kullanılmış olması!

Sonuçta; Harry Potter yazarı J.K. Rowling’e tomar tomar para kazandırırken, başkalarına da kazandırmayı ihmal etmiyor. Bu arada; Harry Potter serisinin J. K. Rowling’e ne kadar kazandırdığını merak ediyorsanız, buradan öğrenebilirsiniz. Ama siz daha çok ünlü sihirbazımızla baykuşların nesli arasındaki ilişkiyi merak ettiğiniz için hemen detaylara geçiyorum;

İngiliz araştırmacıların öne sürdüğü görüşe göre, “evcil baykuş” modasının başlamasının en büyük sebebi Harry Potter!

“evcil baykuş” modasının başlamasının en büyük sebebi Harry Potter!

Çünkü ünlü kahramanımızın yanından hiç ayırmadığı beyaz baykuş Hedwig, insanlarda tuhaf bir baykuş sahiplenme isteği yarattı.

Oxford Brookes Üniversitesi’nden Vincent Nijman ve Anna Nekaris’e göre, serinin ilk filminin gösterildiği yıl, yani 2001’de Endonezya’da satışa çıkartılan baykuşların sayısı en fazla 100’dü.

Seriden sonra baykuş satışları hızla arttı.

Ancak geçtiğimiz yılın verilerine bakıldığında, pazarda satışa çıkartılan baykuşların sayısının 13.000’e ulaştığı görüldü.

Vahşi doğada yakalanıp satışa çıkartılan baykuşların, 10 ila 30 dolar arasında değişen düşük fiyatı da bu güzel hayvanların daha çok rağbet görmesine yol açtı.

Baykuşlar, 10 ila 30 dolara satılıyor.

Bir tek Endonezya’da değil diğer ülkelerde de Harry Potter modasının geçerli olduğunu söyleyen araştırmacılar, baykuşların neslinin tehdit altında olduğunu belirtti.

Hindistan milletvekili Jairam Ramesh: “Harry Potter nedeniyle orta sınıf ailelerde bile çocuklarına baykuş hediye etme modası başladı.” diyerek konu hakkındaki görüşünü belirtmişti.

Hindistan milletvekili Jairam Ramesh açıklaması

Yasadışı baykuş ticaretinin artmasıyla Harry Potter arasında doğrudan bir ilişki olduğu kanıtlanamasa da Malay dilinde “burung hantu” olan baykuşlara artık “burung Harry Potter” denmesi, teoriyi güçlendiriyor.

Çevrecilerin tepki gösterdiği baykuş satışı hakkında J.K. Rowling ise görüşünü şu sözlerle belirtiyor:

J. K. Rowling, baykuşların vahşi doğada bırakılmasını istiyor.

“Kitaplarımdan etkilenip bir baykuşun en mutlu olduğu yerin evlerindeki küçük kafesler olduğunu düşünen varsa, onlara yanıldıklarını söylemek isterim.” Sonuçta; dünyanın en güzel gözlü hayvanları arasında yer alan ve yazarın da dediği gibi vahşi hayattan koparılmamaları gereken baykuşları korumak için umarız gereken adımlar atılır. Kaldı ki her filmden etkilenip, kahramanların sahip oldukları hayvanlara merak saldığımızı düşünemiyorum! Bırakalım, doğal ortamlarında özgürce yaşamaya devam etsinler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu