Yatırım yapmaya başla!

Halkbank Yılın İlk 3 Ayında 10 Milyar Liralık Esnaf Kredisi Kullandıracak

Halkbank tarafından yapılan açıklamada, 10 milyar lirası ilk üç ayda olmak üzere, 2019’un tamamında esnaflara toplamda 22 milyar TL kredi desteği verileceği bildirildi.
Halkbank Yılın İlk 3 Ayında 10 Milyar Liralık Esnaf Kredisi Kullandıracak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü açıklamalarından sonra bankalardan sırayla detaylar gelmeye başladı. Öncelikle Ziraat Bankası kredi kartı borcunu ödemekte zorluk çeken vatandaşlara, bireysel ihtiyaç kredisi vereceğini duyurdu.

Kredi kartı borcu yapılandırmasının detaylarını paylaşan banka, 24 aya kadar %1,10, 60 aya kadar %1,20 oranında faizle kredi vereceğini ve bu uygulamanın diğer banka müşterilerini de kapsadığını bildirdi. Bu sabah ise Halkbank’tan esnaflara yönelik uygulanacak olan kredi desteğinin ayrıntıları paylaşıldı.

Halkbank, 2019 yılının tamamında 350 bin esnafa, toplamda 22 milyar liralık kredi kullandıracağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dünkü konuşmasında Halkbank’ın 350 bin esnafa 22 milyar TL tutarında kredi kullandıracağını duyurdu. Bu konuşmanın ardından konu ile ilgili detaylı açıklama Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’dan geldi.

Ekonomiye değer katacak uygulamalarla yeni yılda da işletmelerin faaliyetlerine finansal anlamda zorluk çekmeden devam etmelerini sağlayacaklarını söyleyen Arslan, 2019 yılının tamamında esnaf ve sanatkara 22 milyar lira tutarında kredi kullandıracaklarını belirtti. Bunun 10 milyar lirasının ilk üç ayda dağıtılacağını ve bugün itibarıyla şubelere tahsil edildiğini söyledi.

Halkbank’ın 2002 – 2018 yılları arasında 1,8 milyon esnaf ve sanatkara 93,4 milyar TL kredi kullandırdığı bildirildi.

2002 yılında 154 milyon lira olan esnaf kredisi tutarının, 2018 yılında 202 kat artışla 31,1 milyar liraya yükseldiğini söyleyen Osman Arslan, 2002 yılında 5 bin TL olan işletme kredisi limitinin bugün itibarıyla 200 bin TL’ye çıktığını dile getirdi. İşyeri ve taşıt edindirme kredilerinde ise limitin 500 bin TL’ye çıktığını söyledi.

Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara verilen işletme kredileri 5 yıl vadeli olacak şekilde kullandırılıyor. Bunun yanında taşıt edindirme kredileri 7 yıla kadar, işyeri edindirme kredileri ise 10 yıla kadar vadeli olarak kullandırılarak, esnafa yansıyan faiz oranları 1 yıla kadar %4, daha uzun sürelerde %5 olarak uygulanıyor.

Kendi işyerini açan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara, 5 yıla kadar sıfır faizli kredi kullanma imkanı sunuluyor.

Halkbank’ın sunduğu imkanlardan bir diğeri de kaybolmaya yüz tutan meslek kollarıyla ilgili. El dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çömlek yapımı, kaşıkçılık, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, lüle ve oltu taşı işçiliği, yemenicilik, keçecilik ve ahşap boyama gibi kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında kendi işyerini açmak isteyen, 30 yaşını aşmamış girişimcilere sıfır faizli kredi imkanı sunuluyor. Halkbank Genel müdürü Osman Arslan, ülkenin kalkınması ve istihdamın artması için esnaflara yönelik desteklerini sürdüreceklerini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum