Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Halkbank Hisseleri Not Güncellemesi Alırken Değer Kaybediyor

Halkbank için JCR Avrasya'dan kredi notu ve görünümü güncellemesi gelirken, hisseleri haftaya düşüşle başlangıç yaptı.
Halkbank Hisseleri Not Güncellemesi Alırken Değer Kaybediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Halkbank hisseleri yeni haftaya düşüşle başlangıç yaparken, JCR Avrasya Derecelendirme Anonim Şirketi’nden kredi notu güncellemesi paylaşıldı. Buna göre bankanın uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları BB oldu. Görünümleri ise stabil olarak işaretlendi.

Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nin uzun vadeli ulusal notu ise AAA (Trk) olurken, kısa vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları B oldu. Kısa vadeli ulusal notu ise A-1+ (Trk) olarak paylaşıldı. Tüm görünümler stabil olarak işaretlendi.

Bankanın görünümünü pozitif etkileyen noktalar; güçlü ve etkin franchise ağıyla sağlam pazar konumunu sürdürmesi, piyasa hakimiyetini destekleyen iyi seviyede çeşitlendirilmiş krediler portföyü, sektör ortalamasının altında TGA oranı, güçlü ortaklık yapısı ve köklü faaliyet geçmişi ile iç pazarda rekabet avantajı olarak sıralandı.

Bankanın derecelendirmesini olumsuz etkileyen noktalar ise yasal gereklilikler ile uyumlu olmasına rağmen sektör ortalamalarının altında seyreden sermaye yeterlilik rasyonu, iyileşmeye rağmen sektör ortalamasının altında kârlılık göstergeleri, sektör genelinde mevduatların kısa vade ağırlıklı yapısı ve yapısal vade uyumsuzlukları, Covid-19 etkileri ve makroekonomik belirsizliklerin Türk bankacılık sektörü üzerindeki baskısı şeklinde açıklandı.

Açıklamanın geldiği sıralarda Halkbank hisseleri (HALKB) %0,61 oranında düşüşle 4,85 liradan işlem görmeye başladı.
Halkbank Hisseleri %0,61 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler geçen haftaki işlemlerde 5,45 lira ile Haziran ayının ardından görülen en yüksek seviyeyi kaydetti. Haftanın kapanışını ise 4,88 liradan yapan hisseler, yeni haftaya 4,92 liradan başlangıç yaptı. Açılışın ardından negatif seyrini sürdüren hisseler, 4,83 liraya kadar geriledi.

Halkbank hisselerinde aşağı yönlü eğilimin devam etmesiyle birlikte 4,80 ve 4,77 lirada bulunan destek noktaları izlenecek. Yukarı yönde ise 4,89 ve 4,95 liradaki direnç noktaları takip edilecek.

Hisselerin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık bazda %2,31 oranında değer kazandığı görülüyor. Aylık bazda %9,7 oranında yükselen hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %9,15 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu