Yatırım yapmaya başla!

Halkbank 2014’te Ne Kadar Kar Etti?

Halkbank 2014’te Ne Kadar Kar Etti?

Halkbank, 2014 yılının son ayında bedelli sermaye artırım kararını açıklamıştır ve bu durum hisselerinin haftaya düşüşle başlamasına neden olmuştur. Üçüncü çeyrek karı ise artış göstererek 1 milyar 764 milyon lira olarak açıklanmıştı. 2014 yılının üçüncü çeyreğinde toplam aktiflerini bir önceki yıla göre % 7 oranında artırarak 149,8 milyar liraya yükseltti. Halkbank açıklamasına göre; toplam kredileri 2013 yılının sonuna göre % 20 oranında artarak 134,5 milyar liraya yükseldi ve bankanın nakdi kredileri % 20 artışla 102 milyar liraya ulaştı.

2,2 milyar lira kar açıklayan Halkbank, toplam aktiflerini 2013 yılına göre % 11 oranında artırdı ve 155,4 milyar liraya yükseltti. Toplam mevduat ise 104 milyar lira olarak gerçekleşti. Halkbank Genel Müdürü olan Ali Fuat Taşkesenlioğlu bankanın durumu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; 2014 yılının bankacılık sektöründe karlılık oranlarında düşüş yaşandığı ama Halkbank’ın hedeflerine uygun sonuçlar elde ettiğini dile getirdi.

Taşkesenlioğlu, ABD ekonomisinde meydana gelen toparlanmaya değinerek, Avrupa ve Japonya gibi gelişmekte olan ekonomilerde büyümenin yavaşladığına dikkatleri çekti. Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası’nın genişleyici para politikalarına da dikkat çekerek özellikle gelişmekte olan ekonomiler adına FED’in tahvil alım programını sonlandırmasının yarattığı etkiyi dengelediğinden bahsetti. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşle birlikte enerji maliyetlerinde oluşan düşüşün de küresel büyüme üzerine etkili olmasını beklediğini açıkladı.

Halkbank genel müdürü aynı zamanda 2015 yılı için iyimserliğinden de bahsetti. Ekonomik göstergelerin olumlu seyredeceğini düşünen Taşkesenlioğlu, Türkiye’nin istikrarlı büyümesini sürdürmesine katkısı olacak bu durumun, bankacılık sektörünün de karlılık oranlarını arttıracağını bekliyor.

Halkbank’ın marka ve piyasa değerini artırmak için 2015 – 2020 yılları için yeni bir yol haritası çizdiği de biliniyor. Genel müdür konu ile ilgili olarak; “Halkbank’ın bilanço büyüklüğünü 5 yıl içinde 100 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda ilk adımları 2015 yılında atacağız. Bu yıl aktif toplamında ve mevduatta %13 – 15 arasında büyümeyi hedefliyoruz. Verimliliği merkeze alarak yürüteceğimiz bir çalışmalar sonucunda 2015 yılında özkaynak karlılığımızın % 20’den fazla gerçekleşmesini hedefliyoruz,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum