Yatırım yapmaya başla!

Hafta Sonu Uykusunda Ölüm Riski Var!

Tatil günlerinde fazla fazla uyumayı sevenlerin dikkatine! Zira yapılan bir araştırmaya göre hafta sonu uykusu ölüm riskini arttırıyor.
Hafta Sonu Uykusunda Ölüm Riski Var!

Hafta sonlarını iple çekmenizin nedeni, günlerce sabahın köründe kalkmanın acısını çıkarmak mı? Mesainin son gününde; gece kaç tane film izleyeceğinizi, nerelere gideceğinizi, akşam neler yapacağınızı mı planlıyorsunuz?

“Nasıl olsa ertesin gün istediğim kadar uyurum” diye düşünerek sabahlara kadar oturuyor musunuz? O halde bu habere kulak vermelisiniz. Çünkü hafta sonunda uyku düzenizi bozmanız, sadece Pazartesi sendromunu en ağır şekilde yaşamanıza neden olmuyor. Bu keyfiniz, hayatınızda çok daha kötü sonuçlar doğurabiliyor. İşte detaylar;

Arizona Üniversitesi bilim insanlarınca yapılan bir araştırma, hafta sonu uykusunun ölüm riskini % 11 arttırdığını belirledi.

Arizona Üniversitesi'nde yapılan bilimsel çalışmanın sonuçları

Çünkü günlerce aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde kalkan kişi, hafta sonu olduğunda düzeni bozuyor ve bu ada vücuda ciddi derecede zarar veriyor.

Araştırmacılara göre hafta sonlarında uyku düzenini bozan kişiler “sosyal jet lag” oluyorlar.

hafta sonlarında uyku düzenini bozan kişiler “sosyal jet lag” oluyorlar

Sleep isimli tıp dergisinde yayınlanan çalışma, 984 yetişkin üzerinde yapıldı. Ve hafta sonunda uyku alışkanlıklarını değiştirmenin, vücudun biyolojik saatini bozduğu için çok tehlikeli olduğu vurgulandı.

Başka bir araştırmada ise düzensiz ve yetersiz uykunun diyabet riskini arttırdığı saptandı.

Yetersiz uykunun diyabet riskini arttırıyor.

Chicago Üniversitesi’nde yapılan bu çalışmaya göre; 4-5 saatlik uykuyla yetinenlerde diyabet hastalığına yakalanma riski % 16 daha fazla.

Anlayacağınız; hafta sonu uyku düzeninizi bozmak size düşündüğünüzden çok daha fazla şey kaybettirebilir. Kaldı ki başarılı insanların hafta sonu alışkanlıkları arasında da yer alan erken kalkma eylemi, tatil günlerinizi çok daha verimli geçirmenizi sağlar. Sonuçta; başkaları işini gücünü halletmiş planlarını hayata geçirirken, siz daha yatakta oluyorsunuz.

Yani günün yarısını uyuyarak geçiriyorsunuz. Sonuçta; bu alışkanlık, tembelleşmenize, zaman kaybetmenize, uyku düzeninizin bozulmasına ve daha bilimum şeye sebep olurken bir yandan da hayatınızı kısaltıyor. Umarım, artık hafta sonu uyku keyfi için bu kadar risk almazsınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum