Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güvenilir Online Alışveriş için 10 İpucu

Güvenilir Online Alışveriş için 10 İpucu
Son Güncelleme: 
Yorum

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde, güvenlik en önemli konudur. Birçok kişi bu nedenle online alışverişi tercih etmez. Ayrıca bu durum yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada böyledir. Verilen kredi kartı ve kişisel bilgiler nedeniyle duyulan endişe, online alışverişin tercih edilmemesinde en önemli nedenlerdendir. Aslında bu konuda duyulan endişelerde de haksız da sayılmayız. Çünkü e-ticaret hacminin artması ve sitelerin yüksek cirolar elde etmesi, siber saldırıların öncelikli hedefleri arasında yer almasına neden oluyor. Peki, güvenilir online alışveriş nasıl yapılır? Nelere dikkat etmelidir?

Online alışveriş ve işlemler, birçoğumuz için büyük kolaylık. Ama duyduğumuz endişe bize bazen engel olmakta. İşte bu noktada sizlerle güvenilir online alışverişin ipuçlarını paylaşmak istiyorum:

1 Siteyi Araştırın

Siteyi AraştırınOnline alışveriş yapmayı düşündüğünüz siteyi araştırın, hakkında bilgiler toplayın ve kullanıcı yorumlarına göz atın. Kullanıcı yorumları her zaman doğru olmayabilir ve siteyi iyi göstermek için yapılmış bile olabilir. Bu yüzden tam anlamıyla siteyi araştırmanız gerekiyor. İnternet üzerinden güvenli alışveriş yapmak istiyorsanız, sitenin kime ait olduğunu, ne zamandır faaliyet gösterdiğini öğrenin. Kurumsal mı, tüzel mi olduğunu araştırın. İletişim bilgilerine bakın.

2 Kullanıcı Deneyimlerini Okuyun

Kullanıcı Deneyimlerini OkuyunBir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmadan önce mutlaka kullanıcı deneyimleri hakkında da bilgi edinin. Daha önce alışveriş yapan kişilerin memnuniyetlerini değerlendirin. Yapılan yorumlara göre sitenin hizmet kalitesini öğrenebilirsiniz. Ayrıca sadece sitedeki değil, forumlarda, sosyal medya ağlarında da araştırma yaparak, ilgili site hakkında müşterilerin yorumlarına göz atın.

3 SSL Sertifikasını Araştırın

SSL Sertifikasını Araştırınİnternetten alışveriş imkanı sunan siteler, dünya çapında kredi kartı güvenliği için SSL sertifikası kullanmak zorundadır. Alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesinin SSL sertifikasını kontrol edin. Bu sertifikaya sahip olmayan şirketlerin, hiçbir bankadan online pos alma imkanı yoktur.

4 Şahsi Bilgisayarları Kullanın

Şahsi Bilgisayarları KullanınOnline alışverişi yapacağınız site kadar, kullandığınız bilgisayarda önemlidir. Eğer ortak kullanıma açık bilgisayarlar üzerinden bir alışveriş yapacaksanız, büyük riskler sizi bekliyor olabilir. Çünkü sitelerin güvenilirliği kadar, bilgisayarınızın da güvenilir olması ve herhangi bir saldırıya açık olmaması gerekiyor. Ortak kullanıma açık olan bilgisayarlardan kredi kartı ve kişisel bilgilerinizi paylaşmamalısınız. Ayrıca halka açık Wi-Fi alanlarında da alışveriş yapmamanız önerilmektedir.

5 Şifrenizi Akıllıca Belirleyin

Şifrenizi Akıllıca BelirleyinOnline alışveriş sitelerinde genellikle bir üyelik oluşturmadan işlem yapmanız mümkün değildir. Bir üyelik oluşturmanız istenir ve bunun sonucunda kendinize bir alışveriş hesabı oluşturur, sepetinize istediğiniz ürünleri eklersiniz. Üyeliğinizi oluştururken kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seçmeniz de yarar vardır. Basit ve herkes tarafından tahmin edilebilir şifreleri tercih etmemelisiniz.

6 Mesafeli Satış Sözleşmesini Araştırın

Mesafeli Satış Sözleşmesini AraştırınE-ticaret yapılan sitelerin mutlaka mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu olmak zorundadır. Eğer bu sözleşme ve formu olmayan bir site ile karşı karşıyaysanız, uzak durmanız önerilmektedir. Aynı zamanda bu sözleşmeleri okumaktan da kaçınmayın. Mutlaka göz gezdirin ve aldığınız sorumlulukları öğrenin.

7 Fiyat Bilgilerini İnceleyin

Fiyat Bilgilerini İnceleyinOnline alışverişlerde bazen gördüğümüz fiyatlar bizi oldukça cezbeder. Örneğin 200 liralık bir Nike marka spor ayakkabının 50 lira gibi bir fiyata satılması, hemen dikkatimizi çeker. Alışveriş yapacağınız sitede bulunan ürünün fiyatı size inandırıcı gelmiyor ve bu kadar uçuk farklar varsa, endişe edin. Aynı zamanda ürünü sepetinize eklediğiniz zaman, aynı fiyatta olup olmadığından da emin olun.

8 3D Ödeme Sistemini Tercih Edin

3D Ödeme Sistemini Tercih Edin3D ödeme sistemi yani şifreli ödeme, güvenilirliği arttırmak için geliştirilmiş bir sistemdir. Visa ve Mastercard tarafından geliştirilen bu sistem sayesinde banka hesaplarınızı güvence altına alabilirsiniz. Hem satıcı hem de alıcı için koruyucu bir özelliği bulunmaktadır. Ayrıca bu özelliği sunan siteleri tercih etmeniz de öneriler arasındadır.

9 Sanal Kart Kullanın

Sanal Kart KullanınSanal kart kullanımı da hesabınızı güvence altına almak için önemlidir. Sanal kart kullanımı ile ödeme konusunda iyi bir önlem almış olursunuz. Online alışveriş için bir limit belirleyebildiğiniz kartları tercih etmeniz de, güvenilir alışveriş için oldukça faydalı olacaktır.

10 Alışveriş Kayıtlarını Saklayın

Alışveriş Kayıtlarını SaklayınBir e-ticaret sitesinden yaptığınız alışverişi tamamlamadan önce bir çıktısını almanız da işinizi kolaylaştıracaktır. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda bu çıktıya ihtiyacınız olacağı gibi en önemli kanıtınız da olacaktır. Bu nedenle alışverişinize ait belgeleri saklamanız da fayda vardır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu