Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore Mali Düzenleyicisi, Çalışanların Kripto Varlıklarını Bildirmesini İstiyor

Finansal Hizmetler Komisyonu'nun tüm çalışanlarına raporlama gereklilikleri getirdi.
Güney Kore Mali Düzenleyicisi, Çalışanların Kripto Varlıklarını Bildirmesini İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar pek çok ülkede tartışma yaratmaya devam ediyor. Piyasada yaşanan aşırı oynaklık ve merkeziyetsiz yapı, devletleri yeni düzenlemeler getirmeye yönlendiriyor. Bu ülkelerden birisi ise Güney Kore olmakta. Ülkede kripto para yatırımı yapan kişilerden vergi alınıyor. Ayrıca vergi kaçırdığı tespit edilen kişilerin kripto varlıklarına el koyuyor.

Düzenleyici kurum son olarak kendi çalışanlarına yönelik bir adım attı. Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) Başkanı Eun Sung-soo, kriptoyu elinde bulunduran FSC yetkililerine yatırımları hakkında 7 Mayıs’a kadar rapor vermelerini emretti.

Kripto para varlıklarını bildirmeleri gereken kişiler arasında, FSC çalışanları, sanal para teknolojisindeki gelişmeleri yönetenler, sanal para kanunlarının hazırlanması ve uygulanmasından sorumlu olanlar ve kripto borsalarını raporlayan ve yönetenler yer alıyor.

FSC çalışanlarının kripto hakkında spekülasyon yaptıklarında başkan Sung-soo’yu bilgilendirmeleri ve ayrıcalıklı pozisyonları yoluyla kamuoyunun önünde edindikleri bilgileri kullanarak yatırım yapmaları yasaklanıyor. FSC başkanı kripto yatırımlarındaki yüksek volatiliteye dikkat çekerek, yatırım yapmanın riskli olduğunu belirtiyor.

Güney Kore son zamanlarda kripto varlıklarının denetimine yönelik somut adımlar atıyor. lusal Meclis Mart ayında sıkı kimlik doğrulamasına dayalı yerel kripto borsaları için izin gerektiren bir yasa tasarısı geçirmişti.

FSC tarafından talep edilen raporlamayı bildirmeyen çalışanların, ağır cezalar ile karşı karşıya kalacağı belirtiliyor. Güney Kore Maliye Bakanlığı 2.300 doların üzerindeki kripto karlarına % 20’lik bir vergi getiriyor ve bunu 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren hayata geçirmeyi planlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu