Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore Kripto Paralar için Vergi Düzenlemesini Bir Yıl Erteledi

Güney Kore'de düzenleyiciler, sanal varlıkları vergilendirme planını 2023 yılına kadar erteleme kararı aldı. Detaylar geliyor...
Güney Kore Kripto Paralar için Vergi Düzenlemesini Bir Yıl Erteledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Kore bir süredir kripto paralardan elde edilen kazançlar üzerinden vergi düzenlemesi getirmeyi planlıyordu. Daha önce yapılan duyulara göre, 2022 yılı içerisinde bu düzenleme yürürlüğe girecekti.

Güney Koreli yasa koyucular, sanal varlıkları vergilendirme planını 2023 yılına kadar erteleme kararı aldı. Önerilen vergi, 1 Ocak 2022’den itibaren bir yıllık dönemde 2.122 dolar üzerinde elde edilen kripto kazançları üzerinden %20 vergi alacaktı.

Mart ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, hem iktidar hem de muhalefet partilerinden milletvekilleri, kripto para yatırımcısı olma olasılığı daha yüksek olan ve dolayısıyla önerilen vergiye karşı olan 20’li ve 30’lu yaşlarındaki seçmenlere ulaşmak istiyor.

Yetkililer, kripto para topluluğundan, vergi planlarına karşı direnç görmenin beklenen bir durum olduğunu belirtiyor. Birçok kripto yatırımcısı, haksız muamele gördükleri sonucuna varmak için elde ettikleri kazançları için planlanan vergiyi hisse senetleri üzerinde önerilen vergilerle karşılaştırdı.

Hisse senedi yatırımcıları 42.450 dolar üzerindeki kazançlar için vergi öderken, kripto yatırımcıları ise sermaye kazançlarında 2.122 dolar üstü kazançlar üzerinden vergi ödemeye başlayacak.

Yatırımcılar 5 yıl boyunca hisse senedi kayıplarını devredebilir ancak kripto kayıplarını için bu mümkün olmayacak. Kripto para piyasası sürekli büyürken, ülkeler bu alanı düzenlemek adına çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%