Yatırım yapmaya başla!

Güney Afrika Merkez Bankası Dijital Para için İlk Adımı Atıyor

Banka dijital para birimleri hakkında keşif çalışmaları yürütmeye başladı.
Güney Afrika Merkez Bankası Dijital Para için İlk Adımı Atıyor

Kripto para piyasasına olan ilgi artıyor ve ülkeler kendi dijital para birimlerini geliştirmeye yönelik çalışmalarına hız veriyor. Son olarak Güney Afrika Merkez Bankası’nın da kendi dijital para birimini geliştirmek için harekete geçtiği açıklandı.

Güney Afrika Merkez Bankası, bir perakende merkez bankası dijital para biriminin arzu edilirliği ve uygunluğu hakkında ön fizibilite çalışmalarına başladığını duyurdu. CBDC’nin elektronik ödemelere uygun, merkez bankası tarafından yayınlanan ve nakit içermeyen bağımsız bir dijital para olarak geliştirilmesi planlanıyor.

Keşif Çalışması Başladı

Keşif çalışması başladı

Fizibilite çalışmasının amacının, CBDC’nin merkez bankası politika pozisyonunu ve yetkisini nasıl etkileyeceğini belirlemek olduğu kaydedildi. Ön çalışma Güney Afrika’da perakende kullanım için potansiyel bir CBDC ihracını çevreleyen konulara odaklanacak.

CBDC çalışmasının 2022’ye kadar sürmesi ve potansiyel olarak “Khokha Projesi” himayesi altındaki mevcut kurumsal dijital ödemeler pilot uygulamasıyla uyumlu olması bekleniyor. Haziran 2018’de SARB , ülkenin tokenize edilmiş fiat bankalar arası ödeme sistemi olan Project Khokha için bir pilot test başlatmıştı.

Küresel finans sisteminde ilerleyen süreçte CBDC’lerin kullanım alanlarının yaygınlaşması bekleniyor. Bu alanda çalışma yürüten ülkelerin başında Çin geliyor. ABD, Güney Kore ve Avrupa Birliği’nin de dijital para birimlerine yönelik test çalışmaları sürdürdüğü biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum