Paylaşım

Gorbaçov: “Trump’ın INF’den Çekilme Kararı Bariz Bir Hata”


 

Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Sergeyeviç Gorbaçov, Trump’ın Orta Menzilli Nükleer Anlaşması’ndan çekilmesini eleştirdi. Detaylar haberimizde;

ABD Başkanı Donald Trump’ın 1987’de Rusya ile imzalanan Orta Menzilli Nükleer Anlaşması’ndan çekilmesi, Sovyetler Birliği lideri Gorbaçov’un eleştirilerine konu oldu. Buna göre Mihail Sergeyeviç Gorbaçov, Trump’ın uluslararası bir nükleer silahsızlanma anlaşmasından çekilme hareketi için “büyük bir zihnin işi değil” yorumunda bulundu.

Orta Menzilli Nükleer Anlaşması’nı dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan’la imzalayan Gorbaçov, Trump’ın kararının çok garip ve bir hata olduğunu söyledi. 1985’ten 1991’de dağılıncaya dek Sovyetler Birliği’ni yöneten ünlü devlet adamı, dün Rus haber ajansına verdiği demeçle dünya gündeminde büyük yankı uyandırdı.

Şu an 87 yaşında olan Gorbaçov; “Washington’da bunun nelere yol açabileceğini gerçekten anlamıyorlar mı?” sözleriyle dikkat çekti.

Gorbaçov: Trump'ın Kararını EleştirdiPazar günü Interfax’a konuşan Gorbaçov; kararın nükleer silahsızlanmayı başarmak için ABD ile SSCB liderleri tarafından verilen tüm çabaları baltalayacağını dile getirdi. Washington’un nükleer anlaşmadan çekilme isteğinin desteklenemeyeceğini, bunun yalnızca Rusya tarafından değil nükleer silahsızlanmayı destekleyen herkes tarafından deklare edilmesi gerektiğini vurgulayan Gorbaçov; “nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların sınırlandırılmasına yönelik tüm anlaşmalar dünya üzerindeki yaşam uğruna korunmalı” dedi.

Başka bir kaynakta ise Gorbaçov’un Rus yetkililerin ABD temsilcileriyle görüşerek yıkıcı süreci durdurmaları gerektiğini savunduğu yazıldı.

Gorbaçov Trump INF Kararı Eleştiri Buna göre Gorbaçov, henüz çok geç olmadığını belirterek anlaşmanın devam ettirilmesi gerektiği konusunda ısrar etti. Öte yandan; Gorbaçov benzeri yorumlarda bulunan Rusya Federasyon Konseyi Dışişleri Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev de ABD hareketinin nükleer silahlar açısından kaosu tamamlama yolunu açacağını söyledi. Ayrıca ABD’nin batılı müttefiklerinin bir seçenekle karşı karşıya kaldıklarını bildirdi.

Bu noktada ABD müttefiklerinin Trump’ın kararına tepki göstermede yavaş görünmekle birlikte Berlin’ in INF konusunda endişelerini dile getirdiği aktarıldı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass Trump'ın Kararını EleştirdiKeza Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, ABD’nin INF’den çekilme planının sonuçlarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Washington’un Avrupa’da güvenlik ve nükleer silahsızlanma gibi alanlar da dahil planın genel anlamda yaratacağı sonuçları gözden geçirmesi gerektiğini ifade eden Mass; “Rusya’ya anlaşmayı ihlal ettiğine yönelik suçlamalara odaklanması için çağrı yapmıştık, şimdi de ABD’ye çekilme planının olası sonuçlarını değerlendirme çağrısı yapıyoruz” sözleriyle dikkat çekti.

Kısacası Trump yeniden tüm dünyayı endişelendiren ve tartışmalara yol açan bir kararıyla gündeme geldi. ABD Başkanı Cumartesi günü Rusya’nın anlaşmayı ihlal ettiğini söyleyerek INF’den çekileceğini açıklamış, Rusya ise ABD’den fiili kanıt isteyerek suçlamaları reddetmişti.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın