Yatırım yapmaya başla!

Twitter’ın Ardından Google da Siyasi İçerikli Reklamlara Karşı Harekete Geçiyor

Dünyanın en büyük arama motoru Google, siyaset içerikli reklamlara yönelik yeni düzenlemeler getiriyor.
Twitter’ın Ardından Google da Siyasi İçerikli Reklamlara Karşı Harekete Geçiyor

Son dönemde dijital dünyada en çok konuşulan konular arasında siyasi içerikli reklamların geldiğini söyleyebiliriz. Özellikle 2020 yılında gerçekleşecek olan ABD seçimleri öncesi teknoloji şirketleri kullanıcılara yönelik koruyucu düzenlemelere imza atmaya başlıyor. Geçtiğimiz günlerde mikro blog sitesi Twitter, kendi platformunda siyasi içerikli reklamları yasaklayacağını duyurmuştu.

Alınan bu karar başta Donald Trump’a yakın isimler olmak üzere pek çok politik sima tarafından tepkiyle karşılandı. Son gelişmeler gösteriyor ki bu tarz reklamlara karşı tek yaptırım uygulayan Twitter olmayacak. Dünyanın önde gelen arama motoru ve teknoloji şirketi Google, siyasi içerikli reklamlara karşı daha katı kurallar uygulayacağını duyurdu.

2018 yılındaki ABD seçimleri sonrası Facebook’un Cambridge Analytica ile gündeme gelmesi diğer şirketlerin benzer olayları yaşamamak adına önlem aldığını bizlere gösteriyor. Google gibi bir devin siyasilere yönelik reklam kısıtlaması yapması muhakkak ilgili çevreler tarafından tepkiyle karşılanacaktır.

Google Reklam Politikasını Güncelliyor

Google Reklam Politikasını Güncelliyor

Ülkelerin yönetimlerine talip olan insanlar seçimleri kazanmak adına her türlü propagandayı yürütüyorlar. Günümüzde bu kampanyalar için en uygun mecraların ise sosyal medya uygulamaları ve dijital platformlar olduğunu söyleyebiliriz. Google ise bu alanda en büyük potansiyele sahip şirketlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar Google’a tercih ettikleri bir konuya dair reklam verebiliyor. Pek çok kişi kendisine ait platformları Google üzerinden duyurarak geniş kitleleri kendisine çekiyor.

Politikacılar ise seçim dönemlerinde kullanıcılara yönelik hedefleme yaparak reklam veriyor. Google ise almış olduğu karar ile bu kitleye yönelik hedefleme işlemlerinde kısıtlamalara gideceğini duyurdu. Teknoloji devinin almış olduğu bu kadar 6 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulamaya konacak.

Yeni dönem ile beraber siyasetçiler reklam verirken kullanıcılara yönelik sadece yaş, cinsiyet ve konumlarına göre hedefleme yapabilecek. Konum ile ilgili hedefleme yaşadıkları yerin posta kodu ile sınırlı olacak. Kişilerin bölgelerine ya da kayıtlarına yönelik böyle bir hedeflemenin önüne geçilecek. Google almış olduğu kararla ilgili yaptığı açıklamada insanların siyasi reklamlara daha fazla güven duymasını amaçladıklarını belirtiyor.

Twitter sonrası Google’ın böyle bir karar alması şüphesiz çok daha fazla kullanıcıyı etkileyecektir. Şirketin milyonlarca kullanıcıya arama hizmeti ve reklam gösterimi yaptığını düşünecek olursak, etki alanı çok daha geniş olacaktır. Google’ın 2018 yılında düzenlenen ABD seçimlerinde 127 milyon dolar siyasi reklam geliri elde ettiği biliniyor.

WhatsApp 400 Bin Hesabı Kapattı

WhatsApp 400 Bin Hesabı Kapattı

Dünyanın dört bir yanında düzenlenen seçimlerde artık dijital uygulamalar büyük yer tutuyor. Mesajlaşma uygulamaları arasında en çok kullanılan platform WhatsApp, Brezilya’da düzenlenen seçimler sonrası ses getirecek bir karar aldı. Ülkede geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleştirildi ve sosyal medya platformları üzerinden sıkça sahte haberlerin yayıldığı belirtiliyor. Aradan geçen zaman içerisinde şirketin gerekli incelemeleri yaptığı ve binlerce hesabın kalıcı olarak banlandığı açıklandı.

Facebook’un sahibi olduğu anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp ise bu faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen 400 bin hesabın banlandığını duyurdu. Asılsız haberler nedeniyle seçim sırasında kimlerin ne gibi fayda ya da zarar gördüğüne dair şirketten bir açıklama yapılmış değil.

Açıklamada ayrıca üçüncü parti bir uygulama aracılığı ile toplu ve izinsiz mesaj gönderiminin de önüne geçildiği belirtiliyor. Mesajlaşmaları uçtan uca şifreleme yöntemi ile koruduğunu vurgulayan WhatsApp, “Otomatik ve toplu mesajlaşma etkinliklerine karşı aldığımız kararlar, mesajlaşma içeriğini değil hesap davranışlarını hedef alıyor” açıklamasında bulundu.

2020’de düzenlenecek ABD seçimleri öncesi Facebook, Twitter ve Google gibi teknoloji devlerinin daha sıkı tedbirler aldığına tanık oluyoruz. Seçim süreci yaklaştıkça alınan önlemlerin kapsamının daha da genişlemesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum