Paylaşım

Goldman Sachs’a Göre ABD’nin Yeni Başkanı Kim Olacak?


 

Küresel piyasaların büyük bir merakla beklediği 58. ABD Başkanlık seçimi, bugün TSİ 14.00’da start aldı. Lakin bilindiği üzere ABD’de erkenden oy kullanmak isteyen vatandaşlar için seçim, yaklaşık bir hafta öncesinden tercihlerini yapmaya başlamışlardı. Bu doğrultuda 50 milyon seçmen, Clinton mu yoksa Trump mu sorusunun cevabını kendilerine göre vermişlerdi… Detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm dünyanın gözü, bugünkü seçimlerde olacak. Çünkü dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD’de yeni bir dönem bugün başlayabilir. Mevcut ABD politikalarının devamını destekleyen ve Dışişleri Bakanı olduğu dönemden bu yana şahin tutumuyla dikkat çeken Demokrat Parti Adayı Hillary Clinton mu, yoksa dünyanın en zengin 400 kişisinden biri olan ve tüm başkan adaylarının toplamından daha çok maddi güce sahip olan ünlü iş insanı Donald Trump mu ABD’nin yeni başkanı olacak?

Merakla beklenen seçimin sonuçlanmasına saatler kala, ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, ABD seçimleriyle ilgili olarak önemli öngörülerde bulundu. Goldman Sachs’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Clinton ABD’nin 45. Başkanı olacak”

Goldman’dan yapılan açıklamada; Clinton’un, Trump’ın önünde yarışı tamamlayacağından emin olunduğu ve bu doğrultuda ABD’nin 45’inci başkanının netleştiği söylendi. Ülke genelinde yapılan anketlerde Clinton’un, Trump karşısında yaklaşık iki puan önde olduğunu belirten kurum, erken kullanılan oylara bakıldığı zaman Nevada ve Colorado eyaletlerinde Clinton’un önde olduğunun resmiyet kazandığını dile getirdi. Yalnızca Kuzey Carolina ve Ohio eyaletlerinde erken kullanılan oylarda Trump’ın önde olduğunu belirten kurum, Florida da ise yarışın çok yakın olduğunu vurguladı. Goldman Sachs’tan yapılan açıklamanın son bölümünde ise ABD senatosunda demokratların, temsilciler meclisinde ise cumhuriyetçilerin çok az bir farkla çoğunluk sağlayacağı tahmininde bulunuldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın