Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs: Mevcut ve Eski Yöneticiler 1MDB Skandalı Nedeniyle Para Kaybedebilir

Wall Street firmasının yönetim kurulu, Malezya’nın hükümet fonu 1MDB skandalı nedeniyle üst düzey yöneticilerin ücretini kesebilecek hakkın yitirilmesi hükmünü onayladı.
Goldman Sachs: Mevcut ve Eski Yöneticiler 1MDB Skandalı Nedeniyle Para Kaybedebilir

Goldman Sachs, Malezya hükümet fonunun devam eden suç soruşturmasının bir sonucu olarak üst düzey yöneticilerinin ücretlerinin birazını geri çekebileceğini açıkladı. Wall Street firması Cuma günü yaptığı bildiriye göre yönetim kurulunun bir hakkın yitirilmesi hükmünü onayladığını ve bunun şirkete 2018 için ödenecek yönetici ücretlerinin boyutunu azaltma hakkını verdiğini belirtti.

Kaynaklarda söz konusu kararın, Goldman Sachs’ın eski CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Lloyd Blankfein dahil diğer üst düzey yöneticilere 1MDB olarak adlandırılan skandala bağlı olarak milyonlarca dolara mal olabileceği kaydedildi.

Burada Goldman Sachs’ın 2012 ve 2013 yıllarında üç tahvil anlaşmasıyla 6.5 milyar dolar toplamaya yardım ettiği hatırlatıldı.

Goldman 1MDB Skandalı Nedeniyle Yöneticilerinin Maaşlarını Geri Alabilir Nihayetinde ABD’li yetkililere göre Goldman Sachs’ın fon için topladığı paranın neredeyse yarısı mücevher ve güzel sanatlar için ödeme yapmak ve yabacı yetkililere rüşvet vermek için kullanılmıştı. Başsavcılık da 6.5 milyar dolarlık satış için 2.7 milyar dolarlık tazminat dahil olmak üzere hizmetlerden kazandığı 600 milyon doları geri iade etmesini istemişti.

1MDB skandalına ilişkin iki eski Goldman Sachs çalışanı yolsuzluğa katılmakla suçlanmış, suçunu kabul edenlerden bir tanesinin gelecek yıl hapis cezasına çarptırılacağı açıklanmıştı.

1MDB Skandalı Goldman Sachs Tüm bunlar bankanın hisselerinde de sert düşüşlere yol açmış, yine de Goldman Sachs’ın CEO’su geçtiğimiz haftalarda verdiği bir röportajda bankanın kültürünü savunmasıyla dikkat çekmişti. Dün alınan karar da haliyle yankı uyandırdı. Çünkü Malezya hükümetinin varlıkların fondan yağmalandığı suçlamalarıyla karşı karşıya kalan ama aldatıcı Malezya yetkililerinin kurbanı olduğunu savunan Goldman Sachs, üst düzey yöneticilerinin ödeneklerinden kesebileceğini dile getirdi.

İlgili haberde, Blankfein’in 2006 yılından geçen yılın Ekim ayına kadar Goldman’ın CEO’su olduğu, Aralık ayında da yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığı açıklandı.

Lloyd Blankfein Ücreti Kesilebilir Blankfein’in 2018 maaşı 2 milyon dolarlık maaş da dahil 20.5 milyon dolardı. Geçen yıl görevi devralan CEO ve yönetim kurulu başkanı David Solomon ise geçen yıl için toplam 23 milyon dolarlık ödeme almıştı. Burada hakkın kaybedilmesi hükmünün 2018 sonu itibarıyla şirketin üst düzey 5 memurundan herhangi birine uygulanabileceği bildirildi.

Goldman ayrıca 1MDB tutanaklarının Komite’nin bu kişilerden herhangi biri için 2018 yıl sonu ödenekleri kararlarını etkilediği tespit edilirse bundan sonra 5 yıl kadar daha ödemeleri vermeyebileceğini ya da geri çekebileceğini de aktardı. Bunların yanında Goldman Sachs, 1MDB skandalı çözülene kadar eski CEO Lloyd Blankfein’ın en az 7 milyon dolar değerinde varlığına el koyduğunu da bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum