Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs 2Ç19’da Hisse Başına Kazancıyla Beklentileri Aştı

ABD'li banka Goldman Sachs 2019 yılının ikinci çeyreğinde hisse başına 5,81 dolar kazançla beklentileri geride bıraktı
Goldman Sachs 2Ç19’da Hisse Başına Kazancıyla Beklentileri Aştı

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, 2019 yılının ikinci çeyreğinde hisse başına 5,81 dolar kazançla beklentileri geride bırkatı. Beklenti ise 4,93 dolarlık hisse başına kazanca işaret ediyordu. Yılın ilk çeyreğinde karı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oranında gerilemişti.

Goldman Sachs geliri 9,46 milyar dolara ulaşırken, Refinitiv beklentilerine göre 8,83 milyar dolara ulaşması öngörülüyordu.

9,46 Milyar Dolarlık GelirFactSet’e göre; toplam yatırım bankacılığı gelirinin 1,77 milyar dolar olması beklenirken, banka 1,86 milyar dolar ile beklentilerin üstünde bir gelir elde etti. Yatırım bankasının hisse senetleri, açılış öncesinde yüzde 0,7 oranında yükseliş kaydetmişti. Yatırım bankası, analistler tarafından tahmin edilen 1,80 milyar dolarlık gelir tahminine karşılık 2,01 milyar dolarlık bir özkaynak geliri elde ettiğini bildirdi.

Goldman Sachs Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su David Solomon, “Yılın ilk yarısı için elde edilen sonuçlardan, daha geniş bir müşteri kitlesine hizmet etmek için yeni işletmelere ve büyümelere yatırım yapmaya devam ettiğimiz için teşvik ediliyoruz,” dedi. Solomon, müşteri franchise’larının gücünü göz önüne aldıkları zaman, büyüyen bir küresel ekonomiden faydalanacak konumda olduklarını söyledi.

Bankanın FICC olarak bilinen sabit emtia ve para gelirleri, 1,52 milyar dolar olan analist beklentilerinin altında, 1,47 milyar dolar ile kaldı.

Sabit Gelir Beklenti AltıGoldman, Wall Street’in tahminlerinin altında kalan ilk çeyrek geliri elde etmişti. Yöneticiler, şirketin ticaret ve yatırım bölümleri için zorlu piyasa koşullarına işaret etmişlerdi. Ancak hisse senetleri bu yılın başından beri yüzde 26 oranında artış kaydetti ve rakipleri JP Morgan Chase yüzde 17 oranında, Morgan Stanley ise yüzde 12 oranında artış gösterebildi.

En büyük altı ABD bankasından biri olan Goldman Sachs, Wall Street faaliyetlerine en fazla bağımlı olanıdır. Ancak banka, Marcus işiyle üç yıl önce tüketici finansmanına da girdi. Goldman’ın yüksek faiz tasarrufu, kişisel kredi sağlaması, yaklaşık 48 milyar dolarlık mevduat topladı ve şimdiye kadar 5 milyar dolarlık kredi sağladı.

New Yorklu banka, Apple ile ilk kredi kartına Mart ayında girdiğini açıklarken, analistler bu işin sonunda bankanın avantajının ne olacağını henüz anlayabilmiş değiller.

Apple ile İş BirliğiFED’in Haziran ayı sonunda yıllık stres testini geçirdikten sonra Goldman temettü payını yüzde 50 artırarak hisse başına 85 sentten 1,25 dolara çıkardı. Bir yıl önce 5 milyar dolardan 7 milyar dolarlık bir hisse alım programına da izin verdi. İkinci çeyrek raporu ise Solomon yönetimindeki üçüncü raporu temsil ediyor.

Bankanın, borç verme işinde baskı yaratabilecek sermaye piyasaları ortamı ve genel olarak beklenen bir faiz indirimi ile ilgili sorular sorması bekleniyor. Analistler bankanın devam eden 1MDB skandalıyla ilgili eski bir ortağı olan Malezya finansörünün milyarlarca dolarlık yatırım fonunu yağmalamasına yardım etmek için kabul ettikleri herhangi bir güncellemeyi de arayacaklar. Banka 2018 yılının ilk yarısında, en kötü performans gösteren banka olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum