Yatırım yapmaya başla!

Garanti Bankası’ndan Yılın İlk 3 Aylık Döneminden 1 Milyar 757,4 Milyon Net Kar

Garanti Bankası, 2019 yılının ilk 3 aylık döneminde 1 milyar 757 milyon 409 bin net kar elde etti. Bankanın aktif büyüklüğü ise 423 milyar 321 milyon 867 bine ulaşmış durumda.
Garanti Bankası’ndan Yılın İlk 3 Aylık Döneminden 1 Milyar 757,4 Milyon Net Kar

2019 yılının ilk 3 aylık finansal sonuçları açıklanan Garanti Bankası’nın konsolide finansal verilerine göre, net karı 1 milyar 757 milyon 409 bin TL olarak belirlendi. Bununla birlikte bankanın aktif büyüklüğü ise 423 milyar 321 milyon 867 bin TL oldu. Aktif büyümedeki temel etken Türk lirası kredileri olarak gösterildi. Özellikle Kredi Garanti Fonu’nun desteğiyle nakdi canlı krediler yılın ilk üç ayında %6 büyüme gösterdi.

Garanti Bankası ekonomiye nakdi ve gayri nakdi destekler sağlamıştı. Bu miktar ise 323 milyar 221 milyon 232 bin TL olarak açıklandı.

Garanti Bankası Ekonomiye Nakdi ve Gayri Nakdi Destekler SağlamıştıDiğer bir yandan %62 ile mevduatlar, bankanın fonlama kaynakları içindeki en büyük ağırlığını koruyor. Yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen %7 büyümeyle şirketin mevduat tabanı 262 milyar 790 milyon 687 bin TL’yi gördü. Banka güçlü sermaye odağını muhafaza ediyor.

Garanti Bankası’nın sermaye yeterlilik oranı %15,5 iken; öz kaynak karlılığı %15,6 ve aktif karlılığı ise %1,8 dolaylarında seyrediyor. Bu gelişmeyle alakalı Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, bazı görüşlerini de aktardı. 2019 yılına zorlayıcı piyasa şartlarıyla ekonomiye destek olup güçlü bir başlangıç yaptıklarının altını çizdi. Yaptığı açıklamada yüksek sermaye yeterlilik rasyolarının verdiği güven sayesinde ekonomiye katkılarının artarak bu miktarın 323 milyar TL’yi aştığına değindi.

Genel Müdür Fuat Erbil: “TL kredilerde sektörün üzerinde büyürken, tüketici kredilerinde liderliğimizi sürdürdük. 2019 yılının ilk üç ayında TL işletme kredilerimizi yüzde 13 büyüttük.” dedi.

Genel Müdür Erbil Açıklama YaptıBunlarla birlikte fonlamada ise finansman kaynaklarını çeşitlendirdiklerini ve vadesini uzattıklarını dile getiren Erbil, yurt dışı borçlanma programı kapsamında, uluslararası piyasalardan 150 milyon dolar civarında 5 yıl vadeli seküritizasyon kredisi temin ettiklerini açıkladı. Böylece sektördeki öncü konumlarının pekiştiğini ve yabancı yatırımcıların Garanti Bankası’na duyduğu güveni teyit ederken Türkiye’ye gösterdikleri ilgiyi de test ettiklerine konuşmasında yer verdi.

Bunların yanında Genel Müdür Erbil, uluslararası alanda bankanın başarılarının ödüllendirilmesinden memnun olup gururlandığına dair açıklamalarda bulundu.

Erbil, dünyanın en tanınmış dergilerinden Euromoney’nin araştırmasıyla “En İyi Özel Bankacılık Ödülü’nün Türkiye’deki ilk sahibi olduklarının altını çizdi.

En İyi Özel Bankacılık Ödülü'nün Türkiye'deki İlk Sahibi Garanti BankasıDiğer taraftan Erbil, müşterilerinin dış ticaretteki çözüm ortağı olmaya devam ettiklerini ve bunda mutluluk duyduğu dile getirdi. “”Bu alanda müşterilerimize sunduğumuz çözümler ve yarattığımız değerle, Global Finance gibi önemli bir uluslararası platform tarafından bir kez daha ‘Türkiye’nin En İyi Dış Ticaret Finansmanı Bankası’ olarak ödüllendirilmekten son derece mutluyuz.” dedi.

Açıklamalarına devam eden Fuat Erbil, Türkiye’de en başta insan kaynakları olmak üzere müşterilerine ve topluma katkı da dahil tüm değerler kapsamında gerçekleştirdikleri başarılı girişimlere geçen yıldan sonra bu yıl da Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne girme hakkı kazanan tek şirket olduklarını gururla dile getirdi. “Yurt içi ve global piyasalarda çok hızlı hareketlerin olduğu son dönemde böyle başarılara ulaşmak oldukça değerli.” Sözleriyle duygularını aktardı.

Yapılan açıklamalara göre bahsedilen dönemde bankanın ortalama aktif karlılığı %1,8 iken ortalama öz kaynak karlılığı %15,6 seviyesine ulaştı.

Bankanın Ortalama Aktif Karlılığı ve Ortalama Özkaynak KarlılığıKrediler ise yılın ilk üç ayında %6 büyüdü. Toplam canlı krediler 10,6; TL krediler %11 ve yabancı para kredileri %10’a ulaştı. Bununla birlikte toplam mevduatlar %7 büyüdü. Pazar payı ise %10,8 seviyesini gördü.

Son olarak Garanti Bankası’nın vadesiz mevduatlarının toplam mevduatları içindeki payının %29’a ulaştığı ve sermaye yeterlilik oranı %12,5 olan yasal limitlerin üzerinde %15,5 olduğu belirlendi. Garanti’nin donuk alacak oranı ise %5,4.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum