Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

G-20 Telaşında Kasım Ayının Son İşlem Günü Yurt İçi Piyasa Gelişmeleri

Zirve öncesinde haftanın son işlem günü hisse senetlerindeki fiyatlar ve yurt içi şirket gelişmeleri.
G-20 Telaşında Kasım Ayının Son İşlem Günü Yurt İçi Piyasa Gelişmeleri
Son Güncelleme: 
Yorum

Powell konuşmasından sonra Perşembe günü açıklanan FED tutanakları 2019 yılında esnek ve belirsiz bir faiz politikasını işaret etti. Diğer taraftan piyasalarda yansıması volatilite oluşturabilecek gelişmede önümüzdeki hafta OPEC toplantısı yer alıyor.

Bu hafta sonu gerçekleşecek olan G-20 Zirvesi’nde Xi-Trump görüşmesi değerli metal altın ve dolar üzerinde hareketlenmelere yol açabileceği gibi ticari faaliyetler ve reaksiyonunda sanayi endekslerinde yön işaretine kaynak görüldü.

Küresel Piyasa, Yurt İçi Şirket ve Hisse Senedi Gelişmeleri

G-20 Öncesinde Piyasa Hareketleri Haftanın Son İşlem Gününde Hisse SenetleriAjandalarda önemli yer kaplayan G-20 öncesi küresel piyasalarda zirvenin olumsuz sonuçlanabileceğine dair işlemler gözlemlendi. Haftanın son işlem günü hareketli geçti;

  • Wall Street vadelilerinde açılış satıcılı gerçekleşirken, ABD borsalarında ve BIST’de satıcılı bir açılış beklendi.
  • 16-23 Kasım haftasında hanehalkı döviz mevduatı önceki aya kıyasla 0.5 milyar $ arttı. Şirketlerin döviz mevduatları ise 0.4 milyar $ azaldı.
  • Son 11 haftalık hanehalı döviz mevduatlarına baktığımızda, artış dizisi görüldü. Yükselen rakamlar 11 haftalık süreçte 7.0 milyar $ çoğaldı. Bu gelişme ile hanehalkı döviz mevduatlarında kaydedilen yıllık bazdaki gerileme 1.8 milyar $’a ulaşarak 89.6 milyar $ oldu. Şirketlerin yıllık bazda döviz mevduatları ise 1.4 milyar $ azalarak, 67.1 milyar dolar seviyesinde gözlemlendi.
  • Hisse senedi piyasasında 46 milyon $, tahvil piyasasında (repo dışı) 76 milyon $ seviyesinde yabancı girişi gözlemlendi. (1623 Kasım)
  • 2018 başından bu yana hisse senedi piyasasında 1.2 milyar $’lık bir çıkış görüşürken, tahvil piyasasında 1.0 milyar $’lık bir yabancı girişi gerçekleşti.
  • Bu yıl cari açık üzerinde yük oluşturabilecek olan 31 Aralık’a kadar çekilmesi gereken yaklaşık 2.5 milyar $ değerindeki otomobil ithalatı için, süre 30 Haziran’a uzatıldı.Ticaret Bakanlığı’nın sektörün beklentileri doğrultusunda yaptığı revizyon otomotiv sektöründe ek mali yükümlülük ve borçlanma için 30 Haziran’a kadar zaman yartmış oldu. Sektörde yansıması olumlu görülebilir.
  • MAVI 2018 yılı 3. çeyrek mali tablosunda piyasanın beklentisine paralel 43 milyon TL net kar açıkladı. Güçlü operasyonel performansa karşın yükselen faiz oranları kaynaklı artan finansman maliyetleri karlılığı baskılayan bir kaynak olarak ele alındı. MAVI 30 günlük değişiminde pozitif tarafta %10.56’lık bir değerlenme sergiledi. Hisse haftanın son işlem gününü (günlük bazda) %2.00 primlenme ile 37,70 TL/P’den kapattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu