Yatırım yapmaya başla!

Fitch Ratings Açıklamasıyla Bankacılık Hisselerinde Satış Baskısı Artıyor

Fitch Ratings 20 Türk bankasında not güncellemesine gitti. Açıklamanın ardından doğrudan etkilenen bankacılık hisselerimizin geldiği nokta ve teknik yorumlarla bir bakış.
Fitch Ratings Açıklamasıyla Bankacılık Hisselerinde Satış Baskısı Artıyor

Geçtiğimiz günlerin öncü hisselerinde bir gerileme kaydedildi. Bankacılık hisselerinin son günlerde endeksi yukarı taşıyan yatırım araçları olduğunu yakından takip ettik ancak dün 1. seans sonlarına doğru gelen satış dalgası 2. seansta da yoğunlaşarak devam etti. Endeksin zorlu mücadelesi 100.000 puan direncinden mahrum bırakan bu satış dalgası ile 98.537,15 puandan Borsa İstanbul ayın ilk satış gününü kapattı. 

02.10.2018 Salı günü eksi 100 puan civarında açılışa yüz tutan spot ve diğer taraftan eksi 500 puanda açılış yapan vadeli piyasalarla başlangıcımız iştah kesici oldu. Haber akışında bayrak yarışının öncüleri olan bankacılık hisselerinin satışı Fitch’in not indirimine gitmesine bağlandı. Diğer taraftan son günlerde yüzleri güldüren artışları ele aldığımız da yer yer kar satışlarını izliyorduk. 03.10.2018 Çarşamba günü açıklanması planlanan enflasyon verisinin de piyasaları fiyatladığını düşünmekteyiz.

Fitch Ratings Banka Notlarını Düşürdü

Fitch Bankalar ve İştiraklerinin Notlarını DüşürdüUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 20 Türk bankasının ve iştiraklerinin yabancı para cindinsen uzun vadeli kredi notunu düşürdü. Yapılan açıklamada not indirimine neden olarak bankaların varlık kaliteleri, performans riskleri, likidite ve fonlama gibi konularda yapılan değerlendirmeler kaynaklı olduğu belirtildi. Olumsuz açıklamanın ardından ılımlı parasal politikaların banka notlarının kısa vadede karışılaşabileceği baskıları yumuşattığı söylendi. 

Ficth Ratings, 13 Temmuz‘da Türkiye’nin kredi notunu BB+‘dan BB‘ye düşürmüş, görünümü ise “DURAĞAN“dan “NEGATİF “e çevirmişti. 1 Ekim‘de yapılan not açıklamasında düşürülen notlar ve görünümün ne “NEGATİF” olduğu dikkat çekti. Konusu geçen devlet bankaları;

 • T.C. Ziraat Bankası A.Ş. B+/Negatif,
 • Türkiye Halk Bankası A.Ş. B+/Negatif,
 • Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O B+/Negatif, Vakıf Katılım Bankası A.Ş. B+/Negatif, 
 • Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. B+/Negatif,
 • Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. BB-/Negatif,
 • Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. BB/Negatif oldu.

Güncel döviz kurlarını görmek için tıklayınız!

Özel bankalarda notu BB-/Negatif olarak güncellenenler ise; Türkiye Garanti Bankası A.Ş, Yapi ve Kredi Bankası A.Ş, Türk Ekonomi Bankası A.Ş, QNB Finansbank A.Ş, ING Bank A.Ş, Kuveyt Türk Katilim Bankası A.Ş, Alternatifbank A.Ş, Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş, Burgan Bank A.Ş, ICBC Türkiye Bank A.Ş, Bank Pozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş, Denizbank A.Ş. olarak açıklandı.

Not Güncellemesi Altında Bankacılık Hisselerine Teknik Bakış

Bankacılık Hisseleri Endekste Düşüşlere Neden Oluyor

Takip ettiğimiz gelişmeyi doğrudan etkilenen bankacılık sektörünün BISTECH üzerinde işlem gören argümanları üzerinde yorumlayacak olursak;

 • HALKB; yatırım yapılamaz düzeyde, çok spekülatif bölümde yer almakta. Hisse dünkü kapanışını 6,480 TL ile yaparken bugün eksi %2.16 kayıpla 6,340 TL civarından işlem görüyor.
 • VAKBN; yatırım yapılamaz düzeyde ve çok spekülatif bölümde görüyoruz ancak bildiğimiz üzere yatırım yapılamaz düzey çok spekülatif bölüm 3 kademeden oluşmakta ve bir üstte spekülatif bölüm yer almakta, VAKBN bulunduğu bölümünün ilk basamağında yer alıyor. VAKBN dünkü kapanışını 3,650 TL’den yaparken, bugün %2.19 değer kaybıyla 3,570 TL civarında işlem görmekte.
 • GARAN; yatırım yapılamaz düzeyde, spekülatif bölümde yer alıyor. GARAN geçtiğimiz günü 7,340 TL ile kapatmıştı. Bugün %2.04 düşüşle 7,190 TL bandında işlem görüyor. Teknik görünümünü incelediğimizde GARAN için pivot noktasını 7,50 olarak değerlendirebiliriz. Bu noktanın altında seyreden hisse için düşüş çizgisi izlemek muhtemeldir. 1. desteğinde 7,20  seviyesini takip edeceğimiz GARAN anlık 1. destek seviyelerinde seyrederken, altı salınımlarda 7,050 desteğinden bahsedebiliriz. Direnç noktaları için 7,60 seviyesini ve üstü çizgide 7,940 düzeylerini yorumlayabiliriz.
 • YKBN; yatırım yapılamaz düzeyde, spekülatif bölümde yer alırken YKBNK dünkü kapanışı 1,830 TL ile yaparken bugün %1.640 değer kaybıyla 1,80 TL aktifi civarında işleme müsade ediyor. Analizlerini yorumladığımız YKBNK için orta seviyeyi 1,85 kaydedebiliriz, altı seviyelerinde destek nedemeleri ve üstü denemelerinde dirençleri test edebilir. Pivotunun altında bir çizgi çizen hisse için 1,80 desteği altında kaldığını kaydederken yüzleşebileceği bir diğer noktayı 1,76 olarak inceleyebiliriz. Kağıt dengenin üstünde bir yön bulacak olursa 1,89 ve sonrasında 1,96 seviyelerini takip edebiliriz.
 • QNBFB; yatırım yapılamaz düzeyde ve spekülatif bölümde yer alırken QNBFB bir önceki kapanışını 5,210 TL’den yaparken, bugünü 5,160 TL’den %0.96 düşüşle sürdürüyor. Birçok satıcılı seyrin yaşandığı BIST 100 endeksi işlem argümanlarında HALKBN için de kırmızı ışıkların yandığı bir güne devam ediyoruz. 6,58 dengesinin altında kalan kağıda bakışımız destekleri kollamak yönünde olabilir keza direnç seviyesini takip etmek için hayli zor bir tablo karşımızda. Desteğinde 6,36 ve 6,25 seviyesini takip edebileceğimiz HALKBN’da yabancı oranı %56,54 olarak kaydediliyor.

Fitch not güncellemesi tam olarak BIST‘in 4 aylık zirve noktaları test ediyor olduğu zamanda geldi, geldi gelmesine de peki piyasalarımıza ne getirdi? Direnç olarak gördüğümüz BIST 100 endeksindeki 98.500-98.000 noktalarının altında bir BIST karşımızda. Endeksi götüren hisselere baktığımızda dün akşamdan buyana kırmızı ışık sönmediği gibi değer kaybı yüzdeleri hatrı sayılır cinsten.

Teknik yorumların, analizlerin harmanlandığı stratejisi kar odaklı işlemlerin bile tedirgin olduğu bu gündemde düştü ya da çıktı diye bahsettiğimiz hisselerin alım için hala fırsat seviyelerinde olduğu düşünülebilir. Bildiğimiz üzere çoğu şirketimiz, işlem argümanımız hala değerine ulaşamamakla birlikte yatırıma yönelik yeşil ışıklar yakabilmekte.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum