Yatırım yapmaya başla!

Finansbank Sonrası Katarlılar Rotayı Nereye Çevirdi?

Finansbank Sonrası Katarlılar Rotayı Nereye Çevirdi?

Bankacılık sektörünün dev isimlerinden biri olan Finansbank el değiştirdi. Bankayı, daha önce Digiturk’ü de alan Katarlı QNB Bankası satın aldı. 2.75 milyar Euro ödenerek yapılan satış işlemi 2016 yılının ilk yarısında tamamlanacak. Gerçekleşen satış işlemi bankanın yönetim kurulu ve Yunanistan Finansal İstikrar Fonu tarafından da onaylandı.

1964 yılında kurulan QNB bankası; toplamda 3 kıtada, 27 ülkede faaliyet gösteriyor. 2014 yılı itibariyle de Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük ikinci bankası konumuna geldi. Katarlı şirketin Türkiye’de yaptığı yatırımların tarihine baktığımızda; ilk olarak ABank’ı satın aldığı, ardından Boyner’e ortak olup ve son olarak da Digiturk’u satın aldığı biliniyor.

Finansbank gibi büyük bir bankayı bünyesine dahil eden Katar şirketi, şimdi ise başka bir banka arayışına girdi. Gelen haberlere göre Katarlı şirket bir bankanın %10 – %30 arasında bir hissesine ortak olmak üzere görüşmeler sürdürüyor. Ancak bu ortaklık Finansbank’tan çok daha büyük olması ile gündemde. Bir iki ay içerisinde netliğe kavuşması beklenen ortaklık anlaşmasında 3-4 milyar doları bulan bir meblağ direkt Türkiye’ye girecek. Bu durum ise Türkiye’nin 2016 yılında açığını kapatması açısından ciddi katkı sağlayacak.

Katarlı şirket eğer bu anlaşmayı da sağlarsa, Türkiye’de stratejik ortağı olduğu banka sayısını üçe çıkaracak. Daha önceki dönemlerde Katar merkezli Mayhoola for Investments Fonu Boyner Grubu’nun %30.7 hissesini alarak ortak olmuştu. Bir diğer ortaklık ise Commercial Bank of Qatar, Alternatifbank’a 460 milyon dolar ödeyerek Türk bankacılık sistemine girmişti.

Katarlı şirketin şimdiye kadar Türkiye’ye yaptığı yatırımların genel durumuna bakacak olursak; 1.2 milyar dolar ödeyerek Digiturk’u satın aldı. Dün açıklanan Finansbank satışında ise Türkiye’ye 2.75 milyar Euro girişi olacak. Henüz netlik kazanmayan özel bankadan hisse almaları durumunda ise Türkiye’ye toplamda 10 milyar doları aşan Katar yatırımı yapılmış olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum