Yatırım yapmaya başla!

Filtre Taktırmayan Termik Santrallere Normalin 20 Katı Çevre Cezası Kesilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bacalarına filtre taktırmayan termik santrallere çevre cezası uygulanacağını söyledi. Bu ceza ise normal çevre cezalarının 20 katı kadar olabilecek.
Filtre Taktırmayan Termik Santrallere Normalin 20 Katı Çevre Cezası Kesilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 4. Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları etkinliğinin ardından kendisine yöneltilen soruları yanıtlandırdı.

Termik santrallerle ilgili gelen soruya, bu santrallerden üretilen enerjiye ihtiyaç olduğunu söyleyerek cevap verdi. Ancak santrallere ihtiyaç duyulurken bir yandan da atmosfere verdiği zararı düşünerek, filtre takma zorunluluğu getirdiklerini söyledi.

Fiilen altı ay içerisinde filtreleme projesine başlamayan termik santrallere çevre cezası uygulanacak.

Filtre Takma ZorunluluğuAnkara Ticaret Odası’nda düzenlenen etkinliğin çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Bakan Murat Kurum, termik santrallerin ürettiği enerjiye ihtiyaç olduğunu fakat bu ihtiyaç karşılanırken bacalardan yayılan zararlı gazların çevre kirliliği yaratmaması amacıyla filtre takma zorunluluğu getirdiklerini açıkladı.

Söz konusu kararın Meclis’te oy birliğiyle alındığını ve 2019 sonuna kadar süre verildiğini söyledi. Bazı santrallerin bu yöndeki çalışmalarına başladığını hatta bitirmek üzere olduğunu söyleyen Kurum, filtreleme yapmayan santrallere uyarıda bulundu.

Termik santrallerin fiilen altı ay içerisinde filtre takma zorunluluğuna uymamaları durumunda çevre cezası kesileceğini ve bunun normal çevre cezalarının 20 katı olacağını açıkladı.

Verilen süre sonunda işletmenin en ufak bir çalışmada bulunmadığı tespit edildiğinde duruma kendilerinin el atacağını belirtti. Fakat filtreleme projesinde tüm masrafın ilgili kişilerden alınacağını ve devletin kendi bütçesinden bir harcama yapmayacağının altını çizdi.

2,5 yılın sonunda tüm termik santraller çevre kirliliğini engellemek için tedbir almış olacak.

Termik SantralÇevre Bakanı Murat kurum uyarılarına uymayan santrallere para cezası kesmenin yanında kapatma gibi yaptırımların da uygulanabileceğini de hatırlattı. Elbette ki filtreleme çalışmasının tamamlanma süresinin santralin büyüklüğüne göre değişeceğini söyledi.

Amaçlarının sadece çevre kirliliğini önlemek olduğunu söyleyen Kurum, “Başlamadıkları takdirde hem ceza keser hem de devlet olarak vatandaşımızın sağlığını ilgilendiren projeleri yapar, bedelini de ilgili termik santralden alırız.” şeklinde açıklamada bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum