Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinler GSYİH’si İkinci Çeyrekte Muhtemelen %18 Düştü

Capital Economics, Covid-19'un ekonomi üzerindeki olumsuz etkisine gönderme yaparak ikinci çeyrekte Filipin GSYİH’sinin muhtemelen beşte bir oranında düştüğünü söyledi.
Filipinler GSYİH’si İkinci Çeyrekte Muhtemelen %18 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Capital Economics, Ağustos’ta açıklanacak ikinci çeyrek Filipinler GSYİH’sinin muhtemelen beşte bir oranında düştüğünü belirterek Covid-19’un devasa etkisine işaret etti.

Capital Economics kıdemli Asya ekonomisti Gareth Leather, Inquirer’e verdiği demeçte tahminlerinin Filipinler GSYİH’sinin yıllık bazda yüzde 18 düştüğünü gösterdiğini söyledi. Ve bunu “bölgedeki en büyük düşüşlerden biri” olarak tanımladı.

Leather, 24 Temmuz’da yayımladığı bir raporda; “Tayland gibi turizme büyük ölçüde bağımlı olan veya Filipinler gibi uzun süre kilitli kalan ülkeler, GSYİH’nin son çeyrekte %15-20 düştüğünü görecekler” dedi.

Geçen haftaki bir web seminerinde Capital Economics uzmanları, büyük olasılıkla kendi iç turizm sektörlerinden kalıcı çıktı kaybı yaşayacak ekonomilerden Filipinler, Tayland, Meksika ve Güney Avrupa’yı öne çıkardı.

2020 için Capital Economics Filipinler GSYİH’sinin ülkenin tarihteki en büyük ekonomik daralmasıyla yüzde 8 küçüleceğini tahmin etmişti. 21 Temmuz tarihli bir raporda, Barselona merkezli FocusEconomics de Filipinler için 2020 GSYİH tahminini, “ikinci çeyrekte keskin bir durgunluk” nedeniyle Haziran ayında yüzde 3,2’den yüzde 3,9 daralmaya düşürdü.

FocusEconomics, düşen havaleler, azalan turizm ve yabancı talep, zayıf bir işgücü piyasası, salgın kaynaklı iş kapanışlarının GSYİH’nin bu yıl düşmesine neden olacak gibi göründüğünü belirtmişti.

2020’de beklenen düşüşün, son sekiz yıl boyunca yüzde 6’nın üzerinde gerçekleşen büyüme üzerine gelecek olmasına ayrıca dikkat çekilmişti.
Filipin Ekonomi Son 8 Yıl
Görsel Kaynak: Trading Economics

Bununla birlikte mali ve parasal uyarandaki artışın gerilemeyi hafifletmesi gerektiği eklenmişti. Oxford Economics ise geçtiğimiz hafta Filipinler ekonomisinin 2020’de tarihin ikinci en büyük düşüşünü kaydedeceğini öngördü.

Ekonominin bölgedeki en sıkı COVID-19 kilitlenmelerinden birinden geçerken Filipinler GSYİH’sinin ikinci çeyrekte yüzde 14,3’lük düşüş yaşadığını tahmin eden kurum, tam yıl daralmasının ise yüzde 6,9 olacağını bildirdi.

Ülkedeki koronavirüs tablosuna baktığımızda ise Filipinler’in şimdiye kadar toplam 82 bin 40 vaka ve 1945 ölüm kaydettiğini görüyoruz. İyileşen hasta sayısı 26 bin 446 iken toplam vakadaki eğri hala düzleşmeye geçmemiş. Hatta yeni günlük vakalarda kayda değer artış olduğu görülüyor. 8 Temmuz’da 2486 ile yeni zirve kaydeden Filipinler, son olarak 26 Temmuz’da 1971vaka kaydetmiş.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu