Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Üst Düzey Yetkililer için Kripto Para Kapısını Kapattı

Federal Rezerv yetkililerinin, ilk olarak Ekim ayında belirlenen kurallar uyarınca bireysel hisse senetlerine, tahvillere ve diğer varlıklara sahip olmaları kısıtlanacak. Detaylar haberde...
FED Üst Düzey Yetkililer için Kripto Para Kapısını Kapattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Federal Rezerv (FED) geçtiğimiz yılın Ekim ayında, üst düzey yetkililerin ve bürokratların, belirli yatırım araçlarına olan erişimini kısıtlayacağını açıklamıştı. Yapılan düzenleme bugün itibariyle resmi olarak onaylandı.

FED’in onayladığı yeni düzenlemeye göre, politika yapıcılar hisse senetlerine, tahvillere ve kripto paralara bireysel olarak sahip olamayacak. Düzenlemenin 1 Mayıs tarihinden itibaren uygulanacağı belirtildi.

Kurallar, FOMC üyelerini, bölgesel banka başkanlarını ve yönetim kurulu toplantılarına düzenli olarak katılan personel memurları, tahvil masası yöneticileri ve Fed çalışanları dahil olmak üzere bir dizi başka yetkiliyi kapsayacak.

Bu kişilerin eşleri ve çocukları da kapsam dahilinde olacak. Açıklamada kuralların herhangi bir çıkar çatışması görünümüne karşı koruma sağlayarak, komitenin çalışmalarının tarafsızlığına ve bütünlüğüne olan güvenini desteklemeyi hedeflediği belirtildi.

FED geçtiğimiz yıl bazı üst düzey bürokratların, ekonomiyi canlandırma amaçlı kapsamlı önlemler almasından hemen önce bireysel hisse senetleri ve hisse senedi fonları ticareti yaptığına dair açıklamaların ardından harekete geçmişti.

Ekim ayında yapılan ilk duyuruda, kripto paralardan bahsedilmemişti. Düzenlemeye son halini veren FED, bu varlıklar arasında kripto para birimlerini de eklemiş oldu. Düzenlemelere göre, piyasada açık pozisyona sahip olan yetkililerin bunları kapatması için önlerinde 12 ay süre olacak. Yeni üyelerin ise bunu yapmak için 6 ayı olacak.

Kongrenin ilerleyen günlerde üyelerin bireysel hisselere sahip olmalarını da kısıtlayacak bir düzenlemeyi değerlendirdiği biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%