Yatırım yapmaya başla!

FED Donald Trump’ın Eleştirilerine Rağmen Faiz Artıracak

FED’in bu akşam TSİ 22.00’da açıklayacağı faiz kararı merakla bekleniyor ve uzmanlar Trump’ın eleştirilerine rağmen FED’in faiz artırımına devam edeceğini öngörüyor.
FED Donald Trump’ın Eleştirilerine Rağmen Faiz Artıracak

FED’in bugünkü toplantıda faiz oranlarını çeyrek puan artırması ve aynı zamanda daha önce tahmin ettiği kadar yükseltmeyeceği bekleniyor. Stratejistler bunun dalgalı finans piyasalarını yatıştırabileceğini öngörse de FED’in eylemlerini açıklarken zor bir görev üstleneceği biliniyor.

Çünkü kurumun bir yandan ekonomi hakkında panik yaratmayan bir tavır takınırken bir diğer yandan da kötüleşen finansal koşullarla ilgili fazla umursamaz görünmemesi gerekiyor. Bu noktada uzmanlar, FED’in fonlama oranını yüzde 2.25 ile 2.50 arasında yükselteceğini ve toplantı sonrasında yapılacak açıklamada “kademeli artırım” yaklaşımından vazgeçileceğini belirtiyor.

FED gelecek yıl üç kez artırım daha yapacağını öngörse de ekonomistler şu anda bunun gelecek yıl iki artırım tahminiyle değiştirileceğini dile getiriyor.

FED 2019'da İki Kez Faiz ArtıracakNomura’da sabit gelir stratejisti başkanı olan George Goncalves; “Ekonomi yavaşlıyor. Tahminlerinde çok iyimserlerdi fakat çok endişeli olmadıkları için ince bir çizgide yürümeleri gerekecek. Sadece bunu ağırdan alacaklar.” diyerek görüş bildirdi. Sonuçta FED’in faiz artırımı finansal piyasalardaki çalkantılar için bir zemin oluşturuyor. Piyasalar yükselen faiz oranlarına ilişkin kaygılara, ticaret savaşları ile ilgili endişelere ve zayıf küresel verilerin bir durgunluğa yol açabileceği yönündeki görüşlere tepki veriyor.

İlaveten, FED Başkanı Jerome Powell’ın diğer başkanların aksine Trump’ın faiz artırım politikası yorumlarıyla birlikte Beyaz Saray’ın eleştirilerine maruz kaldığı biliniyor.

Powell Trump'ın Eleştirilerine Maruz Kalıyor Geçtiğimiz hafta FED’in faiz artırma ihtimali için akılsız yorumunu yapan Trump, dün Twitter’dan yaptığı paylaşımda da kurumun bilanço tablosu politikasını eleştirdi. Bank of America Merrill Lynch’de ABD kısa oran stratejisinin başkanı Mark Cabana da konuyla ilgili, FED’in hisse senedi piyasasına rahatlatıcı bir ton göndermeyi deneyeceğini ve bunu başaracağını öngördü. “Bence piyasa FED’i “dovish hike” (FED’in faiz oranları düşecek yönünde açıklamada bulunması sonrası oluşan hava) zorluyor. 2019’da iki artırım olacağını düşünüyoruz” dedi.

Mark Cabana ayrıca 2020’de yalnızca 1 artırımın yapılacağını ama bunun yüzde 3’ün üzerinde olacağını öngördü.

Mark Cabana 2020 Bir Artırım Yapılacak Bunun yanında FED’in önceden belirlenmiş bir rotaya değil, daha çok veriye bağımlı olduğunu göstermek için bazı değişiklikler yapacağını kaydetti. Trump’a gelince ise stratejistler, Powell’ın FED’in bağımsızlığını sürdürdüğüne işaret ederken Trump’ın eleştirilerinden kaçınacağını aktardı. Burada Trump’ın FED’in faiz artırarak yanlış adım atacağı ve ekonomiyi yavaşlatacağı eleştirilerinde yalnız olmadığı ama piyasada genel olarak artırım beklendiği vurgulandı.

Mark Cabana da başkanın eleştirilerinin zarar verici olduğunu ve FED’in bağımsızlığına çok fazla değer verdiğini söyledi. Trump’ın FED’i gerçekten zorlarsa kurumun bağımsızlığını savunacağını ve ortada yüzde 50’lik bir artırım ihtimali olması durumunda sırf bağımsızlığını kanıtlamak için yanlış tarafta yer alacağını belirtti. Nihayetinde FED’in eleştirileri kesinlikle duyduğu ve finansal piyasaların gönderdiği sinyalleri aldığı fakat kurumun ekonomik verilere göre hareket edeceği, verilerin artırımı durdurma için yeteri kadar zayıf olmadığı söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum