Yatırım yapmaya başla!

FED’den Amerika’nın En Büyük Bankalarına Güzel Haber!

ABD Merkez Bankası (FED) 34 Amerikalı bankaya yeşil ışık yaktı. Değerlendirmeye aldığı bankaların hemen hepsinin sermaye planlarını onaylayan FED, bazılarına da yıl sonuna kadar süre verdi. Detaylar şöyle...
FED’den Amerika’nın En Büyük Bankalarına Güzel Haber!

ABD Merkez Bankası (FED), ülkenin en büyük 34 bankasının sermaye planlarını onaylayarak, ekstra sermayeleriyle hisse geri alımı ve temettü dağıtımına yeşil ışık yaktı. FED her yıl Kapsamlı Sermaye Analizleri Değerlendirmesi (CCAR) yapıyor. Finans kuruluşlarının sağlamlığını ölçmek amacıyla, 2010 yılından bu yana yaptığı CCAR’nin ikinci aşamasına yönelik sonuçları açıkladı.

Yapılan değerlendirmeye göre 34 Amerikan bankasının sermaye planları kabul edildi. Değerlendirmeye tabi tutulan ve FED tarafından onay alan bankalar arasında; Bank of America, JP Morgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve HSBC gibi isimler yer alıyor. Bu kuruluşlar, FED’in sermaye planlarına itiraz etmemeleri sayesinde, ekstra sermayelerini hisse geri alımı ve temettü dağıtımı için kullanma hakkı kazandı.

FED’in değerlendirmeye tabi tuttuğu bankalar arasında yer alan Virginia merkezli Capital One için ise planlama sürecindeki zayıflıkları gidermesi için yıl sonuna kadar zaman verildi. Amerikan bankalarının hisse senetleri, FED’den gelen yeşil ışık sinyaliyle birlikte değer kazandı.

Dolar Merkez Bankalarının Etkisiyle Düşüşte

ABD doları, merkez bankalarının sadece ABD için değil küresel olarak gevşek para politikası döneminin sona geliyor olabileceği işaretlerinin alınmasından sonra, yılın en düşük seviyesine yaklaştı. Diğer bir ifadeyle, yatırımcılar para politikası sıkılaştırması konusunda izlenecek tek faktörün, ABD Merkez Bankası olmayacağını anladıktan sonra dolara olan destek zayıfladı.

İngiltere Merkez Bankası dün yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin tam kapasiteyle işlev gösterdiğini ve bununla birlikte faiz artışlarının kaçınılmaz olacağını duyurdu. Kanada Merkez Bankası ise Temmuz ayı itibariyle bir faiz artışı kararı alabileceklerini açıkladı.

Analistler bu konuda Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararlarının yakından izlenmesi gerektiğini düşünüyor. Westpac döviz stratejisti Sean Sallow, ECB’nin ne planladığını anlamak için her defasında başka kaynaklara bakmak yerine, Başkan Mario Draghi’nin konuşmalarının okunması gerektiğini belirtti.

Dolar/TL kuru hakkında da kısaca bilgi verecek olursak; kur güne hafif düşüşle başladı. Güne 3,50 seviyesinden başlayan dolar kuru, bugün ABD’de açıklanacak olan birinci çeyrek büyüme oranlarını takip edecek. Gedik Yatırım Türev Ürünler Satış Grup Müdürü Halil Serkan Bulut, dolar/TL’de 3,58-3,60 seviyelerinin deneneceğini ancak burada çok kalıcı olunmayacağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum