Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED, ABD için En Büyük Riskler Arasında Kripto Para ve Stablecoin’leri Gösterdi

ABD’nin düzenleyicisi kripto paraları riskli görmeye devam ediyor.
FED, ABD için En Büyük Riskler Arasında Kripto Para ve Stablecoin’leri Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Federal Rezerv, yayınlanan son Finansal İstikrar Raporunda, önümüzdeki 12 ila 18 ay boyunca finansal istikrara yönelik en büyük riskler arasında kripto para birimlerini ve sabit paraları sıraladı.

Fed’in ilgili raporu, biri ilkbaharda, diğeri sonbaharda olmak üzere yılda iki kez hazırlanıyor. Son raporda kripto ve sabit paraları finansal istikrara yönelik en ciddi beşinci risk olarak değerlendiriliyor. Diğer riskler arasında Çin ile olan gerilimler ve iklim sorunları yer aldı.

Raporda sabit paralar, altın, fiat para birimleri veya devlet tahvilleri gibi istikrarlı bir zincir dışı varlığa sabitlendiği sözde blokajlarda ihraç edilen ve işlem gören dijital varlıklar olarak tanımladı.

ABD finansal risk oluşturan varlıklar
Kaynak: FED

Raporda ayrıca, stablecoin’lerin değerinin son 12 ayda beş kat artarak Ekim 2021 itibariyle 130 milyar dolara yükseldiği belirtildi. Fed, sabit paraların, herhangi bir zamanda ABD doları cinsinden sabit bir değerde itfa edilebilir olmayı vaat ettiğini ancak tam olarak karşılığı olmadığını düşünüyor.

Bazı stabilcoinler’in, değer kaybedebilecek veya likit olmayan hale gelebilecek ticari tahvillerle desteklendği belirtildi. Bu varlıkların değer kaybetmesi halinde, stablecoin ihraççılarının geri ödeme taleplerini karşılayamayabileceği söylendi.

Ödemelerde stabilcoinlerin potansiyel kullanımı ve büyüme kapasitelerinin, finansal sistemler için risk oluşturduğu kaydedildi. Stablecoin’lerin, belirli para piyasası fonlarına benzer yapısal zayıflıkları olduğu ve hesaplarını bir anda boşaltabilecek yatırımcılar tarafından tasfiye işlemlerine karşı hassas olduğu belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu