Yatırım yapmaya başla!

Farklı Banka Kartı ile ATM’den Para Çekenlere Müjde: Komisyon Ücretlerine Sınırlama Getirildi!

ATM’lerden banka kartları ile para çekme işlemi yapanlara BDDK’dan sevindirici bir haber geldi. İşte detaylar…
Farklı Banka Kartı ile ATM’den Para Çekenlere Müjde: Komisyon Ücretlerine Sınırlama Getirildi!

İnsanlar bankalarla olan işlerini ağırlıklı olarak ATM’ler sayesinde halledebilmektedir. Özellikle para çekme ve para yatırma gibi sıklıkla yapılan işlemler telefon ve internet bankacılığında olduğu gibi ATM‘lerden de yapılmaktadır.

Bilindiği üzere cebinizdeki banka kartı ile kendi bankanızdan olduğu gibi başka bankaların ATM’sini kullanarak para çekmek mümkün. Kendi banka şubenize ya da o bankaya ait ATM’ye ulaşamamanız durumunda herhangi bir bankanın ATM’sinden yararlanarak para çekebiliyorsunuz. Ancak para çekme işlemi sonrası yüksek miktarda komisyon kesintileri ile karşılaşıyorsunuz.

BDDK’dan Vatandaşları Sevindirecek Karar

Yeni Şafak Gazetesi’nde çıkan habere göre banka kartları ile farklı ATM’lerden yapılan para çekme işlemlerindeki yüksek komisyonlara BDDK el koydu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanı Ahmet Yılmaz yaptığı açıklamada, farklı ATM’lerden para çekme işlemlerinde komisyon ücretlerinin çok yükseldiğine dikkat çekti.

Yapılan düzenleme ile söz konusu komisyon ücretlerine sınırlama getirildiği belirtildi. Yeni düzenlemeye göre farklı bankaların ATM’sinden para çekme işlemi için en yüksek komisyon ücreti 2 lira 30 kuruş olarak sınırlandırıldı.

Komisyon Ücretleri Çok Yüksekti

BDDK’nın yapmış olduğu düzenleme ile para çekme işlemi yapan milyonlarca vatandaşın memnun olacağını söyleyebiliriz. Düzenleme yapılmadan önce farklı bankalardan yapılan para çekme işlemlerinde %10’a varan komisyon ücretleri alınıyordu.

Örneğin 100 lira para çekme işleminde ATM’lerden yaklaşık 8-10 lira komisyon ücreti alınıyordu. Ahmet Yılmaz yaptığı açıklamada, Aralık ayında yapmış oldukları düzenleme ile bu ücretin en yüksek 2 lira 33 kuruş olarak belirlendiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum