Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faktoring İşlemi Yapmanın Etkileri Nelerdir?

Faktoring işlemlerinin; nakit akış tablolarına, kredibileteye, firmanın yönetim işleyişine ve organizasyon işleyişine etkilerini değerlendirdik.
Faktoring İşlemi Yapmanın Etkileri Nelerdir?
Son Güncelleme: 
Yorum

Son zamanlarda hızla çoğalan faktoring şirketlerine ilgi, oldukça yoğundur. Sunduğu avantajlı ticaret modelleri sayesinde küçük büyük bütün şirketler daha güvenli alım ve satım işlemleri yapmaktadırlar. Böylelikle hem şirketlerin büyümesine hem de ticaret hacminin gelişmesine birçok olumlu katkıları vardır. Durum böyle olunca şirketler faktoring işlemlerine yoğunlaşmışlardır. Faktoring nedir, fonksiyonları ve türleri nelerdir öğrenmek için tıklayın! Şirketler açısından faktoring gibi birçok çeşit mevcuttur. Alacak sigortaları, bankaların DBS, teminat mektubu, çek ve senet gibi hizmetleri ticarette, hem risklerin azaltılması hem de gelişmesi için önemli yer kaplar.

Faktoring şirketleri genelde bankalarla entegre bir şekilde işler. Bankalara karşı rekabet kurmak yerine, onların hizmetlerinde tamamlayıcı rol üstlenirler. Faktoring şirketleri ihtiyaç duyulan kredileri sağlamak için bankalara bağımlı olarak faaliyetlerini gerçekleştirirler. Fakat onlardan farklı olarak temel finansman konularında ayrım gösterirler. Örneğin; banka verdiği destekler karşısında ödeme alamadığında, bunu yine desteği alan kişiye yansıtır. Fakat faktoringlerde bunun yansıması faktor üzerinedir. Aynı şekilde bankalar şirketlerin kredi durumlarını incelerler. Ama faktoring şirketleri ödeme gücüne bakarlar. Bunun gibi birçok temel alanda bankalardan ayrılırlar.

Bu durumda faktoringin ne gibi etkileri varmış inceleyelim;

Nakit Akış Tablolarına Olan Etkileri

Nakit Akış Tablolarına Olan EtkileriKurumsal şirketler günlük, haftalık, aylık ve yıllık şekilde nakit akış programlarını düzenlerler. Bunları ise borçları ve alacakları dikkate alarak yaparlar. Planlanan nakit akış ile çeşitli yatırımlar yaparlar ve borçların altına girerler. Planları doğrultusunda alacaklarını tahsil edemediklerinde finansal olarak sıkıntıya düşerler ve hizmetlerinin yavaşlamasına neden olurlar. Bu durum da işletme açısından çok hoş olmaz. Daha ilerisi ise gerileme gibi sebeplere yol açar. Faktoring şirketleri ile yapılan anlaşmalar sayesinde, faktorun size vereceği finansal ödeme nakit akışılara göre planlamalarınızı yapabilirsiniz. Bu planlar ve gelecek paralar kesindir, günleri şaşmaz. Bu nedenle alacaklılarınızın ödememe riski, faktoring şirketlerinde mevcut değildir. Riskleri faktoring şirketleri sizin üzerinizden kendisine alır ve siz geleceğe yönelik işlemlerinizi güvenle yapabilirsiniz. Faktoring şirketlerinin size vereceği ödeme nakit akışını, kendi nakit akışlarınızda kullanır ve o paralara kesin gelecek gözüyle bakabilirsiniz.

Kredibiliteye Olan Etkileri

Kredibiliteye Olan EtkileriBunun iki türlü etkisi olabilir. Şöyle ki faktoring şirketleriyle anlaşan firmaların gelirlerinde bir düzelme olacağından, bankalar ve diğer şirketler açısından itibarı artış gösterecektir. Böylelikle finansman ihtiyaçlarını daha rahat karşılayacaklardır. Aynı zamanda kısa vadeli ödeme güçlüğü çekme riskinden çıkacak ve sanayi içerisindeki yerini sağlamlaştıracaktır. Bu durum faktoring işlemlerinin avantajlarındandır. Faktoring işlemi yapmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir, detaylı bilgi almak için tıklayın! Orada da göreceksiniz ki şirketin faktoring tarafından verilen evrakları, bankalar tarafında kredi limitini artırmak için kullanılabilir. Bunu bir maaş gibi düşünebilirsiniz. Nasıl maaşınızı aldığınız bankadan kredinizi daha rahat kullanabiliyorsanız, aynı durum faktoring şirketlerinde de etkili olabilir. Böylelikle faktoring şirketleriyle yapılacak olan sözleşmeler, kredibilitenin artışını sağlayacaktır.

Firmanın Yönetim İşleyişine Olan Etkileri

Firmanın Yönetim İşleyişine Olan EtkileriFirmanın yönetimine olan etkilerini şu şekilde düşünebiliriz. Belli riskleri olan firmanın korkak adımlar atacağını tahmin etmek zor değildir. Bir yatırıma girerken acaba bunun finansmanını sağlayabilecek miyiz şeklinde kafalarında soru işareti olur. Bu durum sonucunda işlemlerini daha küçük yapmalarına ya da geri adım atmalarına sebep olabilir. Faktoring ile yapılan anlaşmalar sonucuna finansal anlamda gelir kaynağı sıkıntısı yaşamayacakları için atacakları adımlardan daha emin olurlar. Bunun sonucunda da büyüme yolunda ilerlemiş olurlar. Yönetimin iş huzuru yerinde olur ve kararlarını buna göre verirler. Böylelikle işleyişte bir aksaklık yaşanmaz ve olumlu yönde ilerlemeler meydana gelir. Ayrıca firma faktoringle çalışmanın dinamik ve statik etkilerini, analizler ile ölçerek bulur. Örneğin; malın maliyetine olan faktoring etkisini, başabaş noktası analizi sayesinde bulurlar. Buradan ulaştıkları sonuçlarla faktoring sözleşmesi yapıp yapmamaya karar verirler.

Firmanın Organizasyon İşleyişine Olan Etkileri

Firmanın Organizasyon İşleyişine Olan EtkileriFaktoring sözleşmesi yapmak ve bir faktorle çalışmanın etkisi şirketin organizasyon şemasında; satış, faturalama ve muhasebe birimleri üzerinde olur. Çünkü bu işlemler risklerle birlikte faktoring şirketine aktarılmıştır. Bu sayede de şirket bu birimleri asıl işlerine yoğunlaştırarak daha verimli olmalarının yolunu açar. Böylelikle organizasyonun iyileşmesi sağlanır ve sonucunda finansal verimliliğe kadar gider. Faktoring sistemi kullanmanın bu etkisi de asla yadsınamaz.

Mali Analiz ve Bilançoya Olan Etkileri

Mali Analiz ve Bilançoya Olan EtkileriFaktoring işlemlerinin mali açıdan bakıldığında bilançoya olan etkisi diğer işlem etkilerinden daha farklıdır. Şöyle ki alacaklar ve riskler faktore bağlı olduğundan, hesap raporunda müşterinin borcu sıfır olarak görülür. Alacaklarının tutarı kadar da faktor ona borçlu görünür. Bu durum ise mali açıdan cari orana bakıldığında olumlu bir etki yaratmaktadır. Yani şirketin kredisini iyi yönde etkiler ve bankalar ile aralarında olumlu bir hava olur. Böylelikle kendilerine fon sağlamada sıkıntı yaşamazlar ve bankalardan rahatlıkla finansman desteği görürler. Durum böyle olunca şirketin bütün işleyişine olumlu etki yaratarak, daha çok büyüme yolunda ilerler.

Tüm bu durumlar değerlendirildiğinde, faktoring işlemi yapmak oldukça mantıklı görünmektedir. Bu yüzden de mal maliyetinin, faktoring işlemlerinde karşılaşılacak maliyetlerle birlikte analizlerinin yapılması ve ona göre karar verilmesi gereklidir. Analizler sonucunda eğer herhangi olumsuz rakamla karşılaşmazsanız, riskleri azaltmak hatta sıfıra indirmek için katlanılan maliyetlere değeceğini düşünüyorum. Bu konuda ciddi araştırmalar yaparak sizin için en iyi hizmeti sağlayacak faktoring şirketiyle sözleşmeler yapar ve daha güvenli bir ticari işlemin önünü açabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu