Yatırım yapmaya başla!

Facebook Sahte Haberlere Karşı İngiliz Yapay Zeka Şirketi Bloomsbury’i Alıyor!

Facebook'un sahte haberlere karşı atmak üzere olduğu adım dikkat çekti çünkü sosyal medya devinin İngiliz bir yapay zeka şirketini alacağı söylendi. İşte detaylar;
Facebook Sahte Haberlere Karşı İngiliz Yapay Zeka Şirketi Bloomsbury’i Alıyor!

Veri skandalından sonra eski gücünü bir türlü toparlayamayan Facebook, kullanıcıların güvenini sağlamak için çalışmalarına devam ediyor. Ancak platforma getirilen yeniliklerin Facebook’a ne kadar katkısının olduğu şüpheli.

Zira veri skandalı sonrası Avustralya’da milyonlarca kişinin Facebook’u silmesi de bu durumu açıkça destekliyor. Yani Mark Zuckerberg kayda değer bir kaybımız yok dese de milyonlarca kişinin Facebook hesabını silmesi, durumun pek öyle olmadığını kanıtlıyor. Bu noktada; Zuckerberg’in arka arkaya yenilik yapması ve işler yolundaymış gibi davranması da aynı öngörüye çıkıyor.

Nitekim şimdiye kadar sahte haberler konusunda pek çok adım atan Facebook, şimdi de İngiliz yapay zeka şirketi Bloomsbury AI‘yi satın almak için girişimde bulundu.

Facebook Sahte Haberlerle Mücadele Edebilmek için İngiliz Bir Yapay Zeka Şirketi Satın Alıyor! Londra merkezli Bloomsbury AI’nin Facebook’a en fazla 30 milyon dolara maliyet çıkartacağı ve bunun içerik sorunlarıyla uğraşmaya devam eden platform için kayda değer bir strateji değişikliği olacağı söylendi. Daha önce yapay zekanın baş edemediği görevler için 5000 kişilik istihdam sağlayacağını açıklayan Facebook’un, Bloomsbury AI’yi bünyesine katacak olması dikkat çekti.

Çünkü 30 milyon dolar karşılığında tamamlanması beklenen satın alma, aynı zamanda Facebook’un artık şirket dışına çıkmaya başladığı şeklinde yorumlandı.

İngiliz Yapay Zeka Şirketi Bloomsbury AIBu noktada; Bloomsbury AI’in soru – cevap işlevselliği için doğal dil araçları geliştirdiğini ve şirketin ürünü Cape’nin metin belgelerini okuyarak içerikle ilgili soruları yanıtladığı bilgilerini verelim. İlaveten; Amazon’un Alexa’sının geliştirilmesinde etkili olan William Tunstall-Pedoe’nin de Bloomsbury AI’nin melek yatırımcıları arasında yer aldığı belirtildi.

Nihayetinde; 23 ila 30 milyon dolar arasında bir meblağa karşılığında tamamlanacak anlaşmanın Facebook’un elini sahte haberlere karşı güçlendireceği kaydedildi.

Facebook Bloomsbury AI'yi En Fazla 30 Milyon Dolara Alacak Kaldı ki Facebook sahte haberler konusunda daha önce paylaşımları küçülterek belli etme ve güvenilir haber kaynağı testleri gibi birçok duyurusuyla gündeme gelmişti. Bunların sonuncusu, Facebook’un haberleri doğrulamak için üzerinde çalıştığı yeni denetim sistemi olmuştu. Platformun asılsız haberlerin önüne geçmek için haberleri Türkiye’de teyit.org adresinden doğrulama yoluna gideceği söylenmişti.

Uluslararası Doğruluk Kontrol Ağı sertifikasına sahip olan teyit.org işbirliğiyle gerçekleştirilecek proje sayesinde asılsız olduğu bildirilen haberlerin, haber kaynağında en alt sıralarda gösterileceği, bu sayede kullanıcıların söz konusu içerikleri görme ihtimalinin en aza indirgeneceği duyurulmuştu. Kısacası; Facebook sahte haberler sorunsalını halletmek için pek çok yol izliyor ve İngiliz yapay zeka şirketi de bu alandaki hamlelerinden sonuncusu olacak gibi görünüyor denilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum