Yatırım yapmaya başla!

Facebook, WhatsApp için Reklam Planını Başka Bir Bahara Erteledi

Facebook’un WhatsApp’ta reklam gösterimi yapmayı ertelediği iddia edildi.
Facebook, WhatsApp için Reklam Planını Başka Bir Bahara Erteledi

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, dünya genelinde en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olmaya devam ediyor. Neredeyse herkesin başlıca mesajlaşma platformu haline gelen WhatsApp, yeni özellikler ile sürekli geliştiriliyor. Bilindiği üzere mesajlaşma uygulamasının diğerler uygulamalardan farkı bugüne kadar reklam gösterimine yer verilmemiş olması. Yani Facebook’un WhatsApp için geliştirmiş olduğu bir gelir modeli söz konusu değil. Geçtiğimiz günlerde ise uygulamaya dair yıllar sonra bir ilk yaşanacağı gündeme gelmişti.

2018 yılında yapılan açıklamada Durumlar bölümünde reklam gösterimi yapılacağına dair bir plan olduğu belirtilmişti. WhatsApp’a bu bölümü Instagram’ın Hikayeler özelliğinden esinlenerek kullanıma sunmuştu ve halen beğeniyle kullanılıyor. Ancak uygulamaya dair reklam gösterimi haberleri milyonlarca kişi tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Gelen son haberler ise Facebook’un bu planını ileri bir tarihe ertelediği yönünde.

WhatsApp’ta Reklam için Geri Adım

WhatsApp’ta Reklam için Geri Adım

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasında reklam gösterimi olmaması temiz bir deneyim sunuyor. Şirketin Durumlar bölümünü gelir elde etmek adına kullanacağı haberi ise WhatsApp kurucuları tarafından da olumsuz karşılanmıştı. Uygulamanın kurucuları ilk günden bu yana WhatsApp’ta reklam gösterimini ‘zekaya hakaret olarak’ tanımlıyor. The Wall Street Jorunal’de yer alan bir haberde ise Facebook’un gelen tepkiler sonrası bu planını ertelediği belirtiliyor.

Sosyal medya devinin bu planı ortaya atmasının ardından WhatsApp kurucusu Jan Koum tepki göstermiş ve şirketten ayrılma kararı almıştı. Koum Facebook’a yönelik suçlamada bulunmuş ve şirketin WhatsApp’taki kullanıcı verilerini toplanması ve şifrelemenin zayıflatılmasına neden olacağını söylemişti. Şirketin geçtiğimiz dönemlerde başta Cambridge Analytica olmak üzere pek çok veri skandalı ile gündeme gelmesi, bu planların ertelenmesine neden olmuş olabilir.

Facebook, WhatsApp’tan Para Kazanmak İstiyor

Facebook, WhatsApp’tan Para Kazanmak İstiyor

Facebook henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmış değil. WhatsApp’ta reklam gösterimleri tamamen rafa kalkmış olmasa da ileri bir tarihe ertelenmiş gibi görünüyor. Facebook’un WhatsApp uygulamasından kazanç elde etmek adına kurumsal odaklı çözümlere yöneleceği belirtiliyor.

Bu proje çerçevesinde WhatsApp’ın yeni bir özellik geliştireceği ve bu hizmet için ücret talep edebileceği konuşuluyor. Mesajlaşma platformu 1.5 milyarı aşkın kullanıcıya sahip ve bu sayısını sürekli artırıyor. 2019 yılı içerisinde de WhatsApp en çok indirilen mobil uygulama olmayı başardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum