Yatırım yapmaya başla!

Facebook’a Veri Skandallarının Faturası Ağır Oldu: 5 Milyar Dolar!

Sosyal medya devi Facebook, kişisel verilerin sızdırılması nedeniyle 5 milyar dolar ceza ödeyecek.
Facebook’a Veri Skandallarının Faturası Ağır Oldu: 5 Milyar Dolar!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, geçtiğimiz yıl büyük bir veri skandalı ile gündeme gelmişti. Cambridge Analytica olayı sonrası milyonlarca kişinin kişisel verileri sızdırılmış ve kamuoyunu epey meşgul etmişti. Dünyaca tanınmış pek çok isim Facebook’n güvenli olmadığını söylemiş ve kullanıcılardan uygulamayı silmelerini istemişti. Sosyal medyada oluşturulan #deletefacebook hastagi adı altında milyonlarca paylaşım yapılmıştı.

Şirketin başınadaki kara bulutlar bununla sınırlı kalmadı. Geçtiğimiz yıldan bu yana sosyal medya devi çok sayıda dava ile uğraşmaya devam ediyor. Bu süreçte Federal Ticaret Komisyonu ile Facebook arasında görüşmeler kesintisiz devam etti.

Yapılan görüşmeler sonrası iki taraf anlaştı ve Facebook’a tarihi bir ceza kesilmiş oldu. Şirket milyonlarca kişinin verilerini sızdırdığı için 5 milyar dolar ceza ödeyecek.

Facebook’a Rekor Ceza Kesildi

Facebook’a Rekor Ceza Kesildi

Ses getiren veri skandalının ardından bu yılın başından bu yana Facebook ile komisyon arasında soruşturma gündemdeki yerini korumaya devam ediyordu. Verileri sızdırdığı gerekçesiyle milyonlarca insanın sosyal medya devine olan öfkesi büyüyünce şirketin büyük bir ceza alması kaçınılmaz hale gelmişti.

Aylar boyu süren görüşmeler nihayet sonuçlandı. Komisyon ile Facebook 5 milyar dolar ceza ödenmesi konusunda anlaşmaya vardı. Yapılan görüşmelerde tazminat anlaşması 3’e karşı 2 oyla gerçekleşti. Kesilen ceza bugüne kadar bir teknoloji şirketine kesilmiş cezalar arasında rekor olarak tarihe geçti.

Daha önce Google, bazı uygulamalarında gizlilik ihlaline neden olduğu nedeniyle 22.5 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti. Sosyal medya devine kesilen 5 milyar dolar ceza bürokratlar tarafından yetersiz bulunuyor.

Rekor Ceza Yetersiz Bulundu

Rekor Ceza Yetersiz Bulundu

Yapılan anlaşması sonrası Facebook’a tarihi bir ceza kesildi ancak bu rakam ilgili çevreleri tatmin etmedi. ABD’de senatörler ve kongre üyeleri 5 milyar dolar cezanın Facebook’un 2018 yılındaki gelirinin sadece yüzde 9’una denk geldiğini söyledi. Bu rakamlar ışığında kesilen cezanın sosyal medya devi için hafif kaldığı düşülüyor.

Demokrat Senatör Mark Warner, “Facebook’un tekrarlanan gizlilik ihlalleri göz önüne alındığında, temel yapısal reformların gerekli olduğu açıktır” açıklamasında bulundu. Warner ayrıca komisyonun, kullanıcı gizliliğini ve verilerin korumasını sağlamak adına yeterli güvenlik önlemlerini yerine getirmediğini söyleyerek, kongrenin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyetçi Kongre Üyesi David Cicilline ise kesilen cezanın sosyal medya devi için çok yetersiz olduğunu söyleyerek, “Bu para cezası, Facebook’un yıllık gelirinin bir kısmıdır. Kullanıcı verilerini koruma konusundaki sorumlulukları hakkında gerekli dersi çıkarmalarını sağlamaz” açıklamasında bulundu.

Yapılan anlaşma sonrası FTC ve Facebook’tan henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. Cambridge Analytica nedeniyle geçtiğimiz yıl 87 milyon kullanıcının kişisel verileri sızdırılmıştı. Sosyal medya devinin gelirleri göz önüne alındığında kesilen 5 milyar dolar ceza rekor gibi görünse de Facebook için ödenebilir bir rakam olarak görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum