Yatırım yapmaya başla!

Facebook ve Twitter Kullanıcılarını Üçüncü Parti Uygulamalara Karşı Uyardı

Sosyal medya devleri Facebook ve Twitter, hesap bilgileri ile üçüncü parti uygulamalara giriş yapan kullanıcılarına gizlilik uyarısı yaptı.
Facebook ve Twitter Kullanıcılarını Üçüncü Parti Uygulamalara Karşı Uyardı

Dünyanın önde gelen sosyal medya platformları arasında Facebook ve Twitter’ın başı çektiğini söyleyebilitiz. Milyonlarca kullanıcısı olan bu platformlar, çok büyük bir kişisel veri havuzuna ev sahipliği yapıyor. Yakın geçmişte Facebook’ın sıkça veri ihlali ile gündeme geldiği biliniyor. Twitter ise kötüye kullanım ve spam içerikler ile sürekli mücadele halinde. Sosyal medya uygulamalarına olan ilgi ile beraber bu platformların bünyesinde çeşitli yan uygulamalar ortaya çıkıyor.

Pek çok platform kullanıcılarına yeni hesap açmak yerine halihazırdaki Facebook ve Twitter şifreleri ile giriş yapmasına imkan tanıyor. Tabi bu durum güvenlik risklerini beraberinde getiriyor. Facebook ve Twitter, Android mağazasından indirilen bazı uygulamalara karşı kullanıcılarını uyardı. Yapılan açıklamada bu uygulamalar için sosyal medya giriş bilgilerini kullanan kişilerin verilerine izinsiz erişim sağlanabileceği belirtildi. Özellikle One Audience, Giant Square ve Photofy gibi üçüncü parti uygulamaların veri ihlaline neden olabileceği açıklandı.

Facebook ve Twitter’dan Kullanıcılara Uyarı

Facebook ve Twitter’dan Kullanıcılara Uyarı

Sosyal medya şirketlerinden henüz veri ihlali yaşandığına dair somut bir kanıt olmadığı belirtilmek ile beraber, söz konusu uygulamalar aracılığı ile kişilerin Twitter hesaplarının tamamen kontrol edilebileceği ifade ediliyor. Twitter sözcüsü Lindsay McCallum konuyla ilgili açıklamasında “İnsanların sosyal medya hesaplarını kullandıkları uygulamalara bağlarken dikkatli olmaları gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Kesin bir veri olmamakla beraber Twitter veri ihlali yaşayan kullanıcıları bilgilendireceğini belirtiyor. Sosyal medya devi ayrıca güvenlik kurallarının gözetilmesi gerektiğini belirterek Google ve Apple’ı bilgilendirdiğini açıkladı.

Facebook’tan bir sözcü ise konuyla ilgili açıklamasında “Yaptığımız araştırma sonucu güvenlik politikalarımızı ihlal eden uygulamaları platformumuzdan kaldırdık. Uygulama geliştiricilere ise gerekli bilgilendirmeleri yaptık. Bu uygulamalar isim, e-posta, cinsiyet gibi profil bilgilerine erişim sağlıyor. Bu bilgilerin ise başka mecralarda paylaşıldığını düşünüyoruz. Verilerinin paylaşıldığını tespit ettiğimiz kişilere gerekli bilgilendirmeyi yapacağız. Kullanıcılardan üçüncü taraf uygulamaların sosyal medya hesaplarına erişimini verirken dikkatli olmalarını bekliyoruz.” diye konuştu.

Uygulama geliştiricilerden Mobiburn ise Facebook’tan herhangi bir veri toplamadıklarını ve bu yolla bir kazanç elde etmediklerini açıkladı. Şirket kendilerine gelen uyarıyı dikkate aldıklarını ve güvenlik açığını giderdiklerini belirtti. Bu uygulamaları şu an için App Store ve Play Store platformlarından halen indirmek mümkün. Sosyal medya şirketlerinden gelen talepler sonrası Google ve Apple’ın ne yapacağı ise merak ediliyor. Her iki şirketten de henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum