Yatırım yapmaya başla!

Facebook ve Twitter Çin Hükümeti Adına Çalışan Sahte Hesapları Uzaklaştırdı

Sosyal medya devleri Facebook ve Twitter, Çin hükümeti adına ortalığı karıştıran faaliyetlerde bulunan sahte hesapları uzaklaştırdığını duyurdu.
Facebook ve Twitter Çin Hükümeti Adına Çalışan Sahte Hesapları Uzaklaştırdı

Sosyal medya platformları arasında en çok kullanıcı sayısına sahip uygulamaların başında Facebook ile Twitter geliyor. Milyonlarca kullanıcının bulunduğu sosyal ağlarda dünya gündemine yönelik çeşitli propagandalar yürütülebilir ve bilgi kirliliği yaratılabilir. Kullanıcılar arası etkileşimin yüksek olması ve haber ağının çok geniş olması niyeti temiz olmayan kişilerin iştahını kabartıyor.

Bilindiği üzere kamuoyunda son günlerde Hong Kong’da yaşanan olaylar dünya gündemini meşgul eden başlıca konulardan birisi olmakta. Bölgede yaşanan protestolar nedeniyle Çin hükümetinin pek çok yaptırım uyguladığı biliniyor. Her yolu deneyen Çin yönetiminin son olarak sosyal medya platformlarında çeşitli faaliyetler içerisinde olduğu ortaya çıktı. Facebook ve Twitter tarafından yapılan açıklamalarda Çin hükümeti adına sahte bilgi yaymak isteyen yüzlerce hesabın tespit edildiği ve bunların uzaklaştırıldığı belirtildi.

Sahte Hesaplar Sosyal Medya Devlerinden Kaçamadı

Sahte Hesaplar Sosyal Medya Devlerinden Kaçamadı

Bilindiği üzere Hong Kong’da yaşanan olaylar nedeniyle bölgede sürekli tansiyon yükselebiliyor. Çin hükümetinin organize ettiği belirtilen hesaplar Facebook ve Twitter’da yanlış bilgiler yaymak istedi. Twitter konuyla ilgili açıklamasında bu alanda faaliyet gösteren 936 hesap tespit ettiğini ve eylemcilerin aleyhine paylaşımlar yaptığını duyurdu. Sosyal medya devi platformunda kural ihlaline izin vermeyeceğini belirterek söz konusu hesapları askıya aldığını açıkladı.

Facebook’da faaliyet ise Twitter’a göre biraz daha küçük ölçekli. Şirket yetkililerinden Nathainel Glaicher’in konuyla ilgili açıklamasında 7 sayfa ve 3 grubun hükümet adına çalıştığını tespit ettiklerini ve söz konusu hesapların kaldırıldığını ifade etti. Bu hesap ve gruplardan toplamda 17 binden fazla kullanıcının etkilenebileceği tahmin ediliyor.

Sosyal Ağlar Çin’de Yasaklı

Sosyal Ağlar Çin’de Yasaklı

Çin’de internette faaliyet gösteren pek çok popüler platforma erişim engeli uygulandığı biliniyor. Bu platformlar arasında Facebook ve Twitter da yer alıyor. Bu uygulamalar engelli olmasına rağmen kullanıcılar VPN gibi çeşitli yollar ile bu mecralara erişebiliyor ve birbirleri ile iletişim kurabiliyor. Çin’de böyle bir engel olmasına rağmen Hong Kong’daki kullanıcılar sosyal medya uygulamalarına erişim sağlayabiliyor.

Çin hükümeti ise yasaklamış olduğu Twitter’da ağırlıklı olarak kendi reklamlarını gösteriyor. Kullanıcılardan gelen tepkiler sonrası Twitter geçtiğimiz günlerde devlete bağlı medya kuruluşlarının reklamlarını yapmayacağını açıklamıştı. Facebook ise ortaya çıkan sahte hesapları uzaklaştırdığını ve yeni bir politika geliştirme niyetinin olmadığını belirtiyor.

Glaicher konuyla ilgili açıklamasında “Bu bizim daha iyi teknoloji geliştirmeyi, daha fazla kişiye istihdam sağlamayı ve kolluk kuvvetleri, güvenlik uzmanları ve diğer şirketlerle yakın çalışmayı sürdüreceğimiz anlamına geliyor.” diye konuştu. Sosyal medya ağları günümüzde yalan haberlerin yayılması adına en uygun mecra olarak görülüyor. Şirketler ise kullanıcı deneyiminin olumsuz etkilenmemesi adına sürekli yeni önlemler ve algoritmalar geliştirmeye devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum