Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook Reklam Yasağı Öncesinde Temsilcilik Açacağını Duyurdu

Sosyal medya devi reklam yasağına bir gün kala temsilcilik açacağını resmen duyurdu.
Facebook Reklam Yasağı Öncesinde Temsilcilik Açacağını Duyurdu

Bilindiği üzere geçtiğimiz yılın Ekim ayında yeni sosyal medya düzenlemesi yürürlüğe girdi. Düzenleme gereği günlük trafiği 1 milyonun üzerinde olan sosyal ağların temsilcilik atamaları gerekiyor. Daha önce Youtube, TikTok, VK ve LinkedIn gibi sosyal medya devleri ülkemizde temsilcilik açacağını duyurdu. Facebook ve sahibi olduğu Instagram’ın ne yapacağı bilinmiyordu. Sosyal medya devinden konuyla ilgili merak edilen açıklama geldi.

1 Ekim’den bu yana temsilcilik açmayan şirketlere öncelikle para cezaları uygulandı. İlk etapta 10 milyon TL, sonrasında ise 30 milyon TL para cezaları uygulandı. Yarın ise reklam yasağının uygulanması söz konusu olacak. Halen temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerinin reklam yasağı ile karşı karşıya kalacağı belirtiliyor. Bu durum öncesinde Facebook’tan beklenen açıklama geldi ve temsilcilik açılacağı duyuruldu.

Facebook’tan Türkiye Açıklaması

Facebook’tan Türkiye Açıklaması

Facebook merak edilen Türkiye kararını verdi ve temsilcilik açacağını duyurdu. Açıklamada, “Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’de kısa zaman önce düzenlenen 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri takip ettiğini belirten sosyal medya devi, yasal düzenlemeler doğrutulsunda Türkiye’de temsilcilik açmaya karar verdiğini vurguladı. Şirket ayrıca ifade özgürlüğünün önemli olduğunu ve kullanıcılara bunu sunabileceği bir platform sunacağının garantisini veriyor.

Sosyal medya devi diğer şirketler gibi alınan bu karar sonrasında, içerik kaldırma taleplerinin incelenme sürecinin değişmeyeceğini özellikle belirtiyor. Bu konuyla ilgili şirketten yapılan açıklamada, “Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.” ifadesi dikkat çekiyor.

Facebook ve Instagram’ın gelmesi sonrasında Twitter ise sessizliğini koruyor. Yarından itibaren temsilcilik atamayan şirketler reklam cezası ile karşı karşıya kalacak. İlerleyen süreçte bu platformlara bant genişliğinin daraltılması gibi daha katı yaptırımlar uygulanabilecek. Uygulanacak reklam yasağı ise sosyal medya platformlarının yanı sıra ülkemizde faaliyet gösteren çok sayıda firmayı olumsuz etkileyecek. Facebook ve Instagram adına bu sorunun çözülmüş olmasının olumlu bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum