Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Facebook Siyasi İçerikli Grupları Tanıtmayı Tamamen Durduruyor

Facebook gelen tepkiler sonrası siyasi grupları önermeyi tamamen durduruyor.
Facebook Siyasi İçerikli Grupları Tanıtmayı Tamamen Durduruyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, 2.5 milyarı aşkın kullanıcıya ulaşıyor. Geçmiş yıllardan bu yana sürekli büyüyen platform pek çok yeni özellik kazandı. Ayrıca bugüne kadar çok sayıda tartışmalı haber ve gelişme ile gündeme gelen Facebook, yeni kararlar almaya devam ediyor. Bir süredir ABD’de yaşanan seçim süreci boyunca Facebook eleştiri oklarının hedefi konumunda. Daha önce yapılan açıklamada seçim döneminde siyasi grupların önerilmeyeceği belirtilmişti.

Yapılan araştırmalar ise durumun böyle olmadığını ortaya koymuştu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Zuckerberg konuyla ilgili “Şu anda topluluğumuzdan duyduğumuz en önemli geri bildirimlerden biri, insanların siyaset yapmak istemedikleri ve hizmetlerimizdeki deneyimlerini devralmak için savaşmalarıdır” açıklamasını yapmıştı. Şirket eleştiriler sonrası yeni bir karar aldı ve siyasi grupları önermeyi tamamen bıraktığını açıkladı.

Facebook’tan Siyasi Grup Kararı

Facebook’tan Siyasi Grup Kararı

Sosyal medya devinin CEO’su Mark Zuckerberg, platformun Trump yanlısı aşırılık yanlıları tarafından bu ayın başlarında Capitol’e saldırıyı planlamak için nasıl kullanıldığına yönelik eleştirilerin ortasında, Facebook’un artık kullanıcılara siyasi grupları önermeyeceğini söyledi. Zuckerberg Çarşamba günü yaptığı bir kazanç çağrısında, değişikliğin kalıcı olacağını söyledi. Araştırmacılar, Capitol isyanlarının planlanmasında yer alan özel Facebook gruplarının yanlış bilgi ve komplo teorileriyle dolu olduğunu söylüyorlar.

Eleştirmenler, Facebook’a şiddet, nefret söylemi ve yanlış bilgilendirme çağrılarını durdurması için uzun süredir baskı yapıyor. Facebook’un aşırı görüşlerin bir çukuru olduğunu ve normal kullanıcıları radikalleştirmede rol oynayabileceğini savunuyorlar . Zuckerberg, en azından kısmen Facebook’un bölücü olduğunu kabul ederek, Çarşamba günü sosyal ağın insanların akışlarında gördüğü siyasi içerik miktarını azaltmayı planladığını söyledi.

Facebook’un geliri ve kârı, yaklaşmakta olan bir antitröst soruşturmasına, gizlilik aksaklıklarına ve içerik denetimi konusundaki incelemelere rağmen 2020’de artış gösterdi. Ancak şirket, dördüncü çeyrek gelir raporunda, Apple’ın Facebook’un iOS kullanıcılarını izlemesini zorlaştırmayı planladığı için bu yıl önemli engellerle karşılaşacağı konusunda uyarılarda bulundu.

Senatör Ed Markey’in Zuckerberg’e yazdığı bir mektupta, Facebook’un siyasi grupları tavsiye etme sistemi hem Amerikan demokrasisine hem de kamu güvenliğine ciddi tehditler teşkil ediyor denildi. Bu sert mektup sonrası Facebook, siyasi grupları kullanıcılarına önermeyi tamamen kaldırma kararı aldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum