Dolar (%-0.98) 13.5168
Euro (%-1.00) 15.0779
Sterlin (%-1.06) 18.098
Ons (%-0.46) 1786.74
Gram (%-1.47) 776.51
Çeyrek (%-1.47) 1269.60
THYAO (%-1.68) 28,16
ASELS (%-1.70) 21,92
PETKM (%-1.25) 8,70
EUR/USD (%0.08) 1.11522
USD/JPY (%-0.05) 115.29
EUR/GBP (%0.06) 0.8332
Petrol (%0.80) 87.3
Gümüş (%-1.35) 22.37
Bitcoin (%2.20) 37016.83
Ethereum (%1.42) 2469.49
Bist100 (%-0.73) 1,983.18

Facebook Resmi Kurumların Kullanıcıları Acil Durumlarda Bilgilendirmesini Sağlayacak

Sosyal medya devi Facebook, resmi kurumların acil durumlarda kullanıcıları bilgilendirmesine imkan sağlayacak.
Facebook Resmi Kurumların Kullanıcıları Acil Durumlarda Bilgilendirmesini Sağlayacak
28 Ağustos 2019 | 15:16Son Güncelleme: 27.01.2022 / 11:45:24
Yorum

Sosyal medya platformları arasında en fazla kullanıcı sayısına sahip olan Facebook, her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşmaya devam ediyor. Şirket kurulduğu günden bu yana sürekli büyüdü ve dünya genelinde sayısı milyarlar ile ölçülen kullanıcı sayısına ulaştı. Hal böyle olunca çok büyük bir iletişim ağı oluşuyor ve haberlerin en kısa sürede yayılmasına olanak sağlıyor. Bunun yanında sahte ve asılsız haberler yine sosyal mecra üzerinden yayılabiliyor ancak şirket bu tarz durumlara karşı önlem almayı sürdürüyor.

Günümüzde pek çok şirket ve kurum Facebook üzerinde resmi hesaplar oluşturuyor ve kullanıcılarına yönelik önemli bilgilendirmelerde bulunuyor. Kitle iletişim araçları arasında çok etkin bir yere sahip olan Facebook, resmi haber kaynağı gibi çalışmış oluyor. Şirketin bir süredir acil durumlara karşı yeni bir özellik üzerinde çalıştığı biliniyor. Gelen haberler bu özellikte sona yaklaşıldığını ve resmi kurumların Facebook üzerinden bilgilendirme yapabileceğini gösteriyor.

Facebook’a Acil Durum Özelliği Geliyor

Facebook’a Acil Durum Özelliği Geliyor

Günümüzde acil bir durum anında kullanıcıların ilk uğradıkları yer sosyal medya oluyor. İnsanlar popüler sosyal medya uygulamaları üzerinden paylaşımlar yapıyor ve ilgili durumla ilgili bilgilendirme yapıyor. Facebook’un üzerinde çalıştığı yeni özellik ise bunun için yerel yönetimlere ve resmi kurumlara acil durum uyarısı yapmaya imkan sağlayacak. Sosyal medya devi özelliğe dair açıklamasında kullanıcılarının güvenliğini sağlanmasının amaçlandığını belirtiyor.

Şirket acil durum uyarı işlevini aslında uzun zamandır test ediyor. Uygulama için ABD’deki pek çok yerel yönetim üzerinde denenen özellik ile kurumlar acil bir durum anında vatandaşlar ile anında temasa geçiyor. Böylece doğru bilgi en hızlı şekilde kullanıcılara ulaştırılmış oluyor.

Uyarı sisteminin nasıl çalıştığına değinecek olursak, yerel yönetimler ilgili paylaşımlarında ‘acil durum uyarısı’ işaretlemesi yapması gerekiyor. Facebook bu özelliğe sahip paylaşımların etkileşimini artırıyor ve kullanıcılar arasında hızlı bir şekilde paylaşılmasını sağlıyor. Şirket o bölgede yaşayan kullanıcılara bildirim gönderecek ve yakınlarında bulunanlar ile iletişime geçmesine imkan verecek.

Test Süreci Yoğun Olarak Sürüyor

Test Süreci Yoğun Olarak Sürüyor

Facebook acil durum uyarı sistemini geçtiğimiz yılın başından beri test ediyor ve süreci daha geniş çevrelere yayıyor. Gelen haberlere göre şirket şu ana kadar ABD genelinde 350’yi aşkın yerel yönetimde uyarı sistemini test ediyor. Test sürecine katılmak için yerel yönetimlerin Facebook’a başvuru yapması gerekiyor. Yapılan değerlendirmenin ardından sosyal medya platformu, acil durum yapılmasına izin veren bir onay veriyor.

Söz konusu acil durum uyarıları deprem, sel, su baskını, ani sıcaklar gibi pek çok sıra dışı durumu kapsıyor. Yapılan araştırmalarda söz konusu acil durumları görüntüleyen kullanıcıların yüzde 73’ünün paylaşılan bilgileri daha önce başka bir yerde görmediklerini ifade ediyor.

Gören kullanıcıların yüzde 43’ü ise uyarı sonrası önlem aldıklarını söylüyor. Rakamlara bakıldığında Facebook’un acil durum özelliğinin oldukça önemli rol oynayacağını söyleyebiliriz. Test süreci sonrası özellik ilk olarak ABD genelinde yayılacak. Daha sonraki günlerde ise dünya genelinde hizmete sunulması planlanıyor.

Android için 3 Boyutlu Fotoğraf Uygulaması

Android için 3 Boyutlu Fotoğraf Uygulaması

Sosyal medya devi kullanıcılarının beğenisini toplayacak pek çok farklı özellik üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şirket acil durum uyarı özelliğinin yanı sıra Android uygulaması için 3 boyutlu fotoğraf özelliğini kullanıma sundu. Kullanıcılar bu uygulama ile 3 boyutlu fotoğraflar oluşturup paylaşma imkanına sahip olacak. Facebook’tan yapılan açıklamada özelliğin bazı Android modelleri ile sınırlı olduğu belirtildi.

Söz konusu özelliğin kullanılabileceği Android modelleri, Samsung Galaxy Note8, Galaxy Note9, Galaxy S9+, Galaxy S10 ailesi, Galaxy Fold ve Google’ın Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL olarak açıklandı. Sosyal medya devinin ilerleyen dönemde 3 boyutlu fotoğraf uygulamasını iOS platformu için de kullanıma sunması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar